Китайската индустрия се сви през януари
Производственият сектор с неочакван спад
Индустриалният сектор на Китай неочаквано се е свил за първи път от две години и половина насам през миналия месец, съобщава Reuters. Официално правителствено проучване показва, че ръководителите на фирми виждат и по-мрачни перспективи пред бизнеса, а успоредно с това се покачват очакванията им за по-решителни действия от страна на политиците, които трябва да предотвратят евентуално по-рязко забавяне.
Индексът за производствената активност ипродажбите (PMI) падна до 49.8 пункта през януари, като той е падал под 50 пункта за последно през септември 2012г. Информацията е на Националното статистическо бюро на Китай и отразява данните за растежа и свиването на производството на месечна база.
Според проучване на Reuters нивото му през декември е било 50.1 пункта, а очакванията са били за по-добър резултат през януари, като само един от 11 икономически анализатори е предвидил свиване на производството за миналия месец.
Според някои от икономистите резултатите за януари не са толкова негативни, защото се смята, че данните на предприятията не се ползват, съобразно ежегодния Пролетен фестивал на Китай, който се пада в средата на февруари тази година и неизменно носи скок на бизнес показателите в страната.
Неблагоприятните условия на жилищния срив и хаотичен ръст на износа доведоха до забавяне на инвестициите и по този начин китайската икономика изгуби набраната от предходните периоди инерция. Растежът и е стигнал до 24-месечно дъно, като отбелязания спад е в размер на 7.4%.
Икономиката на Китай, в размер на 10.2 трилиона щатски долара за миналата година е съставена в 48% от сектора на услугите, който претърпява най-малък спад, защото производството е зависимо най-вече от външното търсене, което е сериозно намаляло.
Поръчките за експорт са паднали до 48.4 пункта от 49.1 през месец декември, което е основната причина за спада в промишлеността. В съответствие с последните тенденции от индустриалния сектор PMI отбелязва най-голям спад при най-малките фирми производители, които в повечето случай са частна собственост и сега са най-тежко засегнати от бавния растеж.