Китайски фотоволтаични фирми насочват производства към ЕС и САЩ
Longi Li Zhenguo има амбиции за завод в Германия
Много китайски соларни компании обмислят или вече са започнали да строят фабрики в Европа и САЩ. Целта им е да отговорят по-добре на нуждите на местните клиенти и да заобиколят търговските бариери, тъй като техните фотоволтаични продукти доминират на световния пазар. Това съобщава китайската бизнес медиа Yicai от поредица в интервюта.
Доскоро китайски фотоволтаични фирми инвестираха в Югоизточна Азия, за да избегнат търговските рискове, но през март ситуацията се промени, когато Министерството на търговията на САЩ започна разследване на соларни продукти, произхождащи от Виетнам, Малайзия, Тайланд и Камбоджа.
През юни Вашингтон одобри 24-месечно освобождаване от мита за „слънчеви“ стоки от четирите страни. Но това е временно отлагане и рисковете не са изкоренени, казаха ръководители на китайски фотоволтаични фирми пред Yicai.
Ако ЕС или САЩ започнат да налагат антидъмпингови и антисубсидийни мерки за слънчеви продукти от страни, различни от Китай, тогава има повече смисъл китайските фирми да инвестират директно в ЕС или САЩ, казаха те.
Arctech Solar Holding е една такава фирма. Производителят на интелигентни соларни тракери гледа да заобиколи Югоизточна Азия и да инвестира директно в САЩ.
Търсенето в Югоизточна Азия не е толкова силно, колкото това в Близкия изток и САЩ“, каза Джоу Шиджун, старши вицепрезидент на фирмата. „Слънчевите продукти, произведени в Китай, са достатъчни, за да отговорят на нуждите на пазара в Югоизточна Азия.“
Производството на стоки, предназначени за европейския и американския пазар в тези страни, може да помогне за намаляване на разходите. Но увеличаването на капацитета в китайските фабрики за реализиране на икономия от мащаба също може да намали разходите, добави той.
Някои китайски фотоволтаични фирми тестват производствените екосистеми в САЩ и Европа чрез инвестиции в други активи.
Arctech Solar доставя своята марка и технологични патенти на американски партньори, които след това отговарят за производството, каза Джоу. Въпреки че това означава, че Archtech Solar не отговаря на условията за субсидии от местните власти, тъй като не прави големи инвестиции, фирмата е в състояние бързо да се разшири или да напусне страната.
Лидерите в индустрията Longi Green Energy Technology и JA Solar Tech вече казаха, че ще построят фабрики в САЩ. Longi ще изгражда завод в Охайо за производство на слънчеви панели с годишен капацитет от 5 GW. Фабриката ще бъде една от най-големите по рода си в страната, когато влезе в експлоатация в края на годината.
JA Solar заяви, че ще инвестира 60 милиона долара за изграждане на завод за соларни панели с годишен капацитет от 2 GW във Финикс, Аризона. А Jinko Solar получи зелена светлина през април да инвестира 52 милиона долара за увеличаване на производството в своя завод за фотоволтаични модули в Джаксънвил, Флорида.
Китайските фотоволтаични фирми изместват фокуса си и към Европа. През юни президентът на Longi Li Zhenguo каза, че компанията ще построи фабрика в Германия. Това ще бъде една от малкото инвестиции на китайски соларни компании на континента, ако се осъществи.
Ефективността на прехода не е основен приоритет за китайските слънчеви фирми, когато инвестират в Европа и САЩ. По-скоро те целят да заобиколят търговските бариери, казват експертите.
В момента цялото производство на GCL System Integration Technology в Суджоу, базирана в източната провинция Дзянсу, е в Китай. Но фирмата вече оценява осъществимостта на изграждането на фабрики в САЩ или Европа.