Коалицията около Олаф Шолц го избра за канцлер на Германия
Предстои днес подписването на коалиционното споразумение, изготвено след близо два месеца преговори
Олаф Шолц е готов да наследи Ангела Меркел като германски канцлер, след като създаде безпрецедентен съюз, който има за цел да обнови най-голямата икономика в Европа чрез справяне с изменението на климата и насърчаване на цифровите технологии. След близо два месеца интензивни преговори, лявоцентристките социалдемократи на Шолц казаха, че днес ще представят споразумението си със Зелените и пробизнес настроените Свободни демократи в сряда.
Подробности за коалиционната сделка ще бъдат публикувани по-късно днес, когато Шолц и лидерите на другите две партии ще дадат пресконференция в 15.00 ч.
Пактът осигурява мнозинство в долната камара на парламента, като се очаква новото правителство да положи клетва в началото на декември, след като членовете на партиите одобрят коалиционното споразумение.
Тристранният съюз – първият път, когато това се изпробва на национално ниво – създава управляваща коалиция, която има политически приоритети, обхващащи от агресивни инвестиции в опазването на климата до повишаване на минималните заплати и ограничаване на разходите по дълга.
Новото правителство ще има малко време да се установи. Новата вълна на COVID-19 в Германия излиза извън контрол, геополитическото напрежение ескалира заради струпването на руски военни сили на границата ѝ с Украйна, а Европейският съюз се бори с последиците от Брекзит и споровете по източния му фланг.
Шолц, сдържан прагматик от ранга на Меркел, има дългогодишен опит като министър на финансите, кмет на Хамбург и с голямо влияние в СДП още от времето на канцлерството на Герхард Шрьодер. Много от членовете на кабинета му са непроверени, а различните позиции на партиите създават широко поле за караници.
Председателят на FDP Кристиан Линднер, защитник на фискалната дисциплина, се очаква да стане финансов министър, според предварителен списък с постове в кабинета, получен от Bloomberg.
Робърт Хабек, съпредседател на Зелените, който провежда кампания за амбициозни разходи за модернизиране на германската индустрия и инфраструктура, се очаква да стане „суперминистър“, който ще наблюдава икономиката заедно с политиката в областта на климата и енергетиката.
Германия също може бързо да приеме различен тон на световната сцена. Аналена Бербок е напът да стане първата жена външен министър на Германия. Бившият кандидат за канцлер на Зелените призова страната да поеме по-настоятелна роля, многократно критикува Китай за нарушения на човешките права и се противопоставя на руския газопровод „Северен поток 2“.
Докато системата от коалиционни правителства на Германия насърчаваше стабилността, новият кабинет ще прекъсне традицията след 16 години под управлението на Меркел. Нейният блок, ръководен от Християндемократическата партия, е в опозиция едва за трети път след Втората световна война.
Докато пазарно ориентираното СвДП традиционно играе важна роля, Зелените са участвали във федералното правителство само веднъж преди – при Шрьодер от 1998 до 2005 г. – и членовете му имат големи очаквания.
Алиансът на Шолц се събра бързо по германските стандарти, особено като се имат предвид различията в политиките. Социалдемократите победиха с мъка консерваторите на Меркел на изборите на 26 септември, а фрагментираният политически пейзаж не остави много алтернативи за сформиране на правителство.