Коалицията планира вдигане на максималния осигурителен доход и промени при концесиите
Управляващите ще правят анализ на пенсионната система, предвижда се и ново вдигане на прага за регистрация по ДДС
Из управленската програма:
Ново вдигане на максималния осигурителен доход, на минималната заплата и обвързването им с формули. Тези промени ще станат част от бюджета за 2024 г. и бяха публикувани в сряда с управленска програма на ротационното правителство на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ГЕРБ. Документът е със срок от юни 2023 г. до края на следващата година.
Сред основните, станали евъргрийн приоритети за България, коалицията изтъква влизането в Шенген, еврозоната и ОИСР, овладяване на инфлацията, изпълнението на Плана за възстановяване и подобряване прозрачността на управлението на общинските проекти.
По-задълбочен поглед в програмата показва и някои от първите щрихи на Бюджет 2024, който трябва да бъде представен през октомври.
Правителството планира да увеличи минималната работна заплата, като „ще се търси формула, по която да се изчислява годишното увеличение на МРЗ“. Припомняме, че такава формула бе приета в края на миналата година, включително и с гласа на сегашния финансов министър Асен Василев. От текста обаче остава впечатлението, че ще се търси нова формула.
С Бюджет 2024 ще бъде заложено и увеличение на максималния осигурителен доход – ход, който почти винаги е съпроводен с недоволство и спорове, особено в IT индустрията. В управленската програма е заложено това да стане, след като се разработи формула, по която всяка година да бъде определян прагът.
Планира се и анализ на пенсионната система, като срокът на изпълнение е до лятото на 2024 г., т.е. може да се очаква, че съществени реформи в следващия бюджет по отношение на пенсиите няма да има. С предложението на Асен Василев още със закъснелия бюджет за 2023 г. данъците вече дотират половината от разходите за пенсии, или около 10 млрд. лв. Накратко това означава, че пенсионната система има структурен проблем, не може да се издържа от осигурителни вноски и се налага да се взимат пари от данъците на сега работещите, за да се плаща на пенсионерите.
Планира се с новия бюджет да бъде оптимизиран финансовият контрол върху общините и да бъде направена проверка на заемите на общините, изтеглени през последните години, които в повечето случаи са необезпечени.
Правителството планира и повече предвидимост при капиталовите разходи. За тази цел се предвижда да се създаде нова дирекция във финансовото министерство – „Контрол върху капиталовите инвестиции“, която ще участва в разработването на стратегически и програмни документи за публични капиталови инвестиции с национално финансиране.
Идеята е да се оптимизират капиталовите разходи на всички министерства и институции, както и на всички общински проекти с оглед целесъобразност и реална готовност за изпълнение. Към момента в последните години с бюджетите се залагат големи капиталови разходи, които почти винаги обаче остават нереализирани.
Така например през 2021 г. при заложени близо 2.5 млрд. лв. капиталови разходи са изпълнени само 770 млн. лв., или около една трета от планираното. Миналата година при планирани малко над 3.1 млрд. лв. бяха изпълнени около 2.3 млрд. лв., или около 74%.
Ще се въведе капиталово бюджетиране и приемане на многогодишна капиталова програма на база на анализ „разходи-ползи“, се посочва още в програмата.
Като част от програмата е и идеята на „Демократична България“ за вдигане на прага за ДС регистрация от 100 на 166 хил. лв., което е максимумът в Европейския съюз. Посочено е, че до август правителството трябва да изпрати нотификация до Европейската комисия за съгласуване на възможността.
Планира се от септември да започне и „мащабна разяснителна и комуникационна кампания“ за въвеждане на еврото в България с цел борба с дезинформацията по темата. Припомняме, че служебното правителство с финансов министър Росица Велкова създаде специален сайт за еврото, изграден от системния интегратор „Информационно обслужване“ АД за близо 100 хил. лв. Той обаче все още не е активен, а на въпрос на Economic.bg към Министерството на финансите по ЗДОИ кога ще бъде активен бе отговорено, че това ще бъде съобразено „с цялостното планиране и старта на комуникационната кампания за въвеждане на еврото в Република България“.
Правителството планира и преглед на концесионните договори и на концесионните възнаграждения / плащания по концесиите за добив на подземни богатства, за пристанищни терминали, за морски плажове, за защитени зони (ски съоръжения) и други с цел по-добра защита на националния интерес. За целта ще се сформира междуведомствена работна група с участници от МФ, АМС, МЕ, МТС, МТ и МОСВ и представители на заинтересовани страни с цел изготвяне на предложения за законови промени. Правителството си дава срок до октомври да бъде изготвен доклад с предложения за необходимите изменения на закони и подзаконови нормативни актове.
Без конкретика
За много от намеренията на правителството липсва конкретика. Правителството посочва например, че ще работи за развитие на връзките с българските общности в чужбина, за защитата и гарантирането на правата и интересите на българските граждани и общности, както и на лицата с българско самосъзнание в чужбина. Как обаче – това не става ясно.
Също така е заложено да бъдат намалени дяловете на процедурите на договаряне без обявление, на договорите, възложени на базата на единствен оферент
Предвижда се да бъдат разработени мерки за ограничаване на ценовия натиск върху потребителите чрез идентифициране на допустими и пазарни мерки за намаляване на ценовото напрежение в диалог с големите хранителни вериги и с останалите субекти в бизнеса.
Правителството планира и пълен финансов одит на т. нар. „черна касичка“ – Държавната консолидационна компания, както и всички нейни дъщерни дружества и оздравяването им.