Кохезионната политика остава основен стълб на ЕС и след 2027 г.
Съюзът вероятно ще опита да подкрепи големите и стратегически важни дружества чрез нея
Политиката на сближаване остава основен стълб на ЕС и след 2027 г. (б.р. – когато изтича настоящият програмен период), но трябва да се адаптира към новите предизвикателства, пред които е изправен Съюзът. Това е основният извод от провелата се преди дни среща на Съвета на Европейския съюз. Заключенията от нея ще послужат като основа за дискусиите по бъдещата законодателна рамка на политиката на сближаване след 2027 г.
Едно от основните предизвикателства, които бяха обсъдени на срещата на министрите, е постигането на европейска стратегическа автономия. Различните нови геополитически, технологични и екологични предизвикателства подчертаха необходимостта от намаляване на зависимостите на ЕС в области като енергетиката, здравните доставки, цифрови технологии или храни.
Политиката на сближаване може да допринесе за това и една от идеите е да бъде използвана в подкрепа за конкурентоспособността на големите дружества от ЕС в стратегически сектори. Целта е да се предотврати релокирането им извън ЕС.
Наред с това, по всичко личи, че инвестициите в инфраструктура и човешки капитал се остават фокус на нейните инструменти. Няколко министри изтъкнаха, че е важно да се запази подкрепата за малките и средни предприятия и да се подкрепи цялата верига на стойността, като се направи по-конкурентоспособна цялата бизнес екосистема.
Какво показва опитът?
Приключилият програмен период 2014-2020 г. също крие предизвикателства за преодоляване. В края на октомври 2023 г. степента на усвояване възлиза на 84%, което е под първоначалните цели. За сравнение, в България този процент е още по-нисък.
Едно от възможните решения е да се даде повече време за приключване на този програмен период. Друга възможност е да се намали административната тежест за управляващите органи. Дискусиите по тези въпроси все още продължават.
Темпът на усвояване на европейските структурни и инвестиционни фондове през този период беше силно повлиян от пандемията COVID-19, войната в Украйна и повишените цени на енергията. В отговор на тези кризи бяха въведени няколко законодателни изменения, включително промени в правилата за допустимост и изпълнение.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.