Кои са 10-те най-богати хора на планетата?
Турбуленциите на пазарите пренаредиха много класирането на Forbes
Редиците на най-богатите хора на планетата включват 7 самоиздигнали се американци, френски магнат на луксозни стоки, мексикански телекомуникационен магнат и индийски индустриалец. Милиардерите са едни от най-влиятелните хора на Земята, които имат значително влияние върху огромни части от световната икономика и играят ключова роля във всичко – от международната политика и медии до филантропията и научните иновации, пише Forbes.
Те създадоха компании, които наемат десетки или дори стотици хиляди служители по целия свят, и стоят зад някои от най-известните марки, включително Microsoft, Amazon, Tesla, Google и Nike. По-голямата част са самосъздали се. Други, като Бернар Арно и Рупърт Мърдок, бяха лансирани, но разшириха значително богатството си и продължиха да създават империи в съответните индустрии.
Много милиардери държат голяма част от нетното си богатство в акциите на компаниите, които са основали. Тъй като цената им се движи, тяхното богатство се движи заедно с тях. Към март 2021 г. основателят на Facebook Марк Зукърбърг е петият най-богат човек в света, чието състояние възлиза на 97 млрд. долара. Оттогава акциите на компанията (ребрандирани като Meta Platforms) се сринаха с повече от 40%. Зукърбърг изпадна от топ 10 на най-богатите и към 31 януари 2023 г. се нарежда на 23-о място, със стойност 58 млрд. долара.
Индиецът Гаутам Адани изпревари Мукеш Амбани и стана най-богатият човек в Азия през февруари 2022 г. Състоянието му скочи с 55 млрд. долара миналата година и той бързо се издигна още по-високо в редиците. Малко преди края на януари той беше третият най-богат човек в света. Тогава американският хедж фонд Hindenburg Research публикува язвителен доклад, в който обвинява Adani Group в "корпоративна измама", която милиардерът и неговите компании яростно отричат. Все пак, богатството му започна да спада бързо и той отпадна от редиците на 10-те най-богати на 1 февруари 2023 г. и към днешна дата е на 16-о място в класацията на Forbes.
Цените на акциите се колебаят рутинно, така че тези нетни стойности могат да се променят ежедневно.
Основни факти
- Французинът Бернар Арно е най-богатият човек в света. Главният изпълнителен директор на компанията за луксозни стоки LVMH притежава близо 214 млрд. долара;
- Илон Мъск, който беше най-богатият човек през по-голямата част от 2022 г., слезе до второ място през декември 2022 г.;
- 7 от 10-те най-богати хора в света са американци, включително Джеф Безос, Лари Елисън и Бил Гейтс;
- Индиецът Гаутам Адани падна от третата позиция на най-богатите хора в света на 24 януари 2023 г. до 16-та позиция на 2 февруари 2023 г.;
- 100% от десетте най-богати хора на планетата са мъже.
Кои са 10-те най-богати хора в света?
- Бернар Арно
- Илон Мъск
- Джеф Безос
- Лари Елисън
- Уорън Бъфет
- Бил Гейтс
- Карлос Слим Хелу
- Лари Пейдж
- Мукеш Амбани
- Сергей Брин
Бернар Арно
Богатство: $213.7 млрд.
Компании: LVMH/луксозни стоки
Години: 73
Държава: Франция
Бернар Арно е главен изпълнителен директор и председател на LVMH, най-голямата компания за луксозни стоки в света с около 70 модни и козметични марки. Сред най-забележителните са: Louis Vuitton, Christian Dior, Moet & Chandon и Sephora. През януари 2021 г. LVMH придоби бижутера Tiffany & Co. за 15.8 млрд. долара.
Бащата на Арно печели милиони от строителен бизнес. За да започне своя, Арно използва 15 млн. долара от това богатство и купува Christian Dior.
Четири от петте деца на Арно работят в части от империята LVMH. През януари 2023 г. Арно назначи дъщеря си Делфин да управлява Dior, втората по големина марка в групата.
Илон Мъск
Богатство: $178.3 млрд.
Компании: Тесла, SpaceX, Twitter
Години: 51
Държава: САЩ
Илон Мъск е главен изпълнителен директор на компанията за електрически автомобили Tesla, ракетната компания SpaceX и компанията за социални медии Twitter. Той притежава около 25% от акциите на Teslа, но е заложил повече от половината от тях като обезпечение за заеми. Автомобилната компания все още съставлява по-голямата част от състоянието му. Той купи Twitter за 44 млрд. долара през октомври 2022 г. и притежава приблизително 74% от компанията за социални медии.
Родом от Южна Африка, Мъск се премества в Канада преди 18-ия си рожден ден, работи на различни места, записва се в Queen's University в Онтарио и след това се прехвърля в Университета на Пенсилвания, където получава бакалавърска степен по икономика.
През 2000 г. той обединява онлайн банка, на която е съосновател, X.com с подобна компания, съоснована от Питър Тийл, за да създаде PayPal, която eBay купи през 2002 г. за 1.4 милиарда долара. Той основава SpaceX през 2002 г. в Ел Сегундо, близо до Лос Анджелис. През 2004 г. се присъединява към Tesla като инвеститор и председател, година след основаването ѝ. По-късно получава титлата съосновател. Мъск, който стана главен изпълнителен директор на Tesla през 2008 г., направи компанията публична през 2010 г. Пазарната й капитализация скочи през 2020 и 2021 година. През септември 2021 г. Мъск стана най-богатият човек в света. През ноември 2021 г. състоянието му достигна своя връх от невероятните 320 млрд. долара.
Мъск остана най-богатият човек в света до декември 2022 г., когато спадът в цената на акциите на Tesla тласна надолу стойността на богатството му. Акциите на Tesla поевтиняха с повече от 50% от пика си през ноември 2021 г. до 31 януари 2023 г.
Джеф Безос
Богатство: $126.3 млрд.
Компания: Amazon
Години: 59
Държава: САЩ
Джеф Безос се оттегли като главен изпълнителен директор на гиганта за електронна търговия Amazon през юли 2021 г., но остана председател. Същият месец той отиде в космоса с ракета, построена от частната ракетна компания Blue Origin, която той основа и финансира с милиарди долари.
Безос основава Amazon в гаража си в Сиатъл през 1994 г., след като напуска работа в Ню Йорк в хедж фонда D.E. Shaw. В началото Amazon започва като онлайн книжарница в момент, когато малко хора купуват стоки онлайн. Постепенно компанията се разраства, за да доминира в облачното съхранение и се премества в производството на филми и сериали, за да захранва Amazon Prime Video.
Безос изпревари Бил Гейтс и стана най-богатият човек в света през юли 2017 година, като дмавата си размениха местата. Безос беше най-богатият човек в света в списъка на милиардерите на Forbes от 2018 до 2021 г. Той падна до второто най-високо място в списъка на милиардерите за 2022 г., после до четвърто, но се върна на третото място на 3 януари, тъй като богатството на индиеца Гаутам Адани намаля.
През 2019 г. Безос и съпругата му Макензи се разведоха, като част от споразумението тя получи 4% от акциите на Amazon, а той запази 12%. Оттогава той е продал повече от дела си и притежава около 10% от компанията. Откакто Amazon стана публична компания през 1997 г., Forbes изчислява, че той е продал акциите си на стойност над 27 млрд. долара.
Лари Елисън
Богатство: $111.9 млрд.
Компания: Oracle
Години: 78
Държава: САЩ
Лари Елисън е съосновател на софтуерната компания Oracle през 1977 г. и я управлява като главен изпълнителен директор до 2014 г. Сега той е председател и главен технологичен директор на компанията. През годините Oracle направи серия от големи придобивания, купувайки Sun Microsystems през 2010 г.
През 2012 г. Елисън купи хавайския остров Ланай за 300 млн. долара. Той се премести от Калифорния в Ланай през 2020 година.
Елисън инвестира в Tesla и служи в борда на автомобилната компания от 2018 г. до август 2022 г.
Уорън Бъфет
Богатство: $108.5 млрд.
Компания: Berkshire Hathaway
Години: 92
Държава: САЩ
Известен като "Оракулът от Омаха", Уорън Бъфет е един от най-успешните инвеститори на всички времена. Той ръководи инвестиционния конгломерат Berkshire Hathaway, който притежава десетки компании, включително застрахователя Geico, производителя на батерии Duracell и веригата ресторанти Dairy Queen. Син на американски конгресмен, той за първи път купува акции на 11-годишна възраст и за първи път подава данъци на 13-годишна възраст.
Бъфет създаде Giving Pledge с Бил Гейтс и Мелинда Френч Гейтс през 2010 г., като помоли милиардерите да се ангажират да раздадат поне половината от богатството си на благотворителни групи. Бъфет заяви, че ще дари 99% от богатството си. Досега той е дарил 51.5 милиарда долара в акции на Berkshire Hathaway на фондацията на Гейтс и фондациите на децата си. Това го прави най-щедрият милиардер на планетата.
Бил Гейтс
Богатство: $104.5 млрд.
Компания: Microsoft
Години: 67
Държава: САЩ
Като тийнейджър Гейтс започва да се занимава с компютърно програмиране. Той напуска Харвард, за да основе софтуерната фирма Microsoft заедно с приятеля си от гимназията Пол Алън през 1975 г. – създавайки една от първите софтуерни програми, достъпни за зараждащата се индустрия за персонални компютри. Той е изпълнителен директор на компанията в продължение на 25 години и остава председател до 2014 г. В крайна сметка той се оттегли от борда през 2020 г. Тези дни той има инвестиции в десетки компании, включително Republic Services ad Deere & Co., и е един от най-големите собственици на земеделска земя в САЩ.
Forbes за първи път посочва Гейтс като милиардер през 1987 г. Той е най-богатият човек в света от 1995 до 2017 г. (с изключение на 2008 г. и от 2010 г. до 2013 г.). До голяма степен заради 59-те милиарда долара, които е дарил на фондацията на Гейтс, включително подарък от 20 милиарда долара през юли 2022 г., той беше изпреварен като най-богатия човек в света през 2018 г. от Джеф Безос. Двамата с Мелинда Френч Гейтс се разведоха през 2021 г. Тя получи най-малко 6 милиарда долара в акции като част от споразумението за развод.
Карлос Слим Елу
Богатство: $91.7 млрд.
Компании: América Móvil
Години: 83
Държава: Мексико
Карлос Слим Елу и семейството му контролират América Móvil, най-голямата мобилна телекомуникационна компания в Латинска Америка, с операции в най-малко 15 страни. Слим и някои чуждестранни телекомуникационни партньори придобиват Telmex, държавната телефонна компания, през 1990 година. Telmex става част от América Móvil.
Той също така притежава дялове в мексикански компании за строителство, потребителски стоки, минно дело и недвижими имоти. Преди той притежаваше 17% от New York Times, но продаде дела през 2021 година.
Слим изпревари Бил Гейтс и Уорън Бъфет и стана най-богатият човек в света от 2010 до 2013 година. Преди да влезе в бизнеса, Слим преподава алгебра в УНАМ, университет в Мексико.
Лари Пейдж
Богатство: $85.8 млрд.
Компания: Google
Години: 49
Държава: САЩ
Пейдж и неговият колега докторант по компютърни науки в Станфорд Сергей Брин, основават Google през 1998 г., създавайки търсачка, която печели пари, като продава реклами. През годините Google придоби YouTube, влезе в самоуправляващи се автомобили и експериментира с различни форми на носими компютри, включително Google Glass, който не нашумя.
Пейдж се оттегли като главен изпълнителен директор на компанията майка на Google Alphabet през декември 2019 г., но остава член на борда и контролиращ акционер.
Той е основател и инвеститор в компанията за изследване на космоса Planetary Resources и също така финансира стартъпите за летящи автомобили Kitty Hawk и Opener.
Мукеш Амбани
Богатство: $83.7 млрд.
Източник: Reliance Industries
Години: 65
Държава: Индия
Мукеш Амбани председателства и управлява Reliance Industries, която генерира 104 милиарда долара (приходи). Компанията се занимава с нефтохимическа промишленост, нефт и газ, телекомуникации и търговия на дребно. Тя притежава Network18, лицензополучател на Forbes Media, и хотел Mandarian Oriental в Ню Йорк. Reliance е основана от покойния му баща Дирубхай Амбани, търговец на прежди, през 1966 г. След смъртта на баща си през 2002 г., Амбани и по-малкият му брат Анил разделят семейната империя.
Амбани беше най-богатият човек в Индия в продължение на 14 години, докато не беше изпреварен от Гаутам Адани през февруари 2022 година. Той се класира сред 10-те най-богати в света в световната класация на Forbes между 2008 и 2011 г. и отново през 2021 г.
Сергей Брин
Богатство: $82.2 млрд.
Източник: Google
Години: 49
Гражданство: САЩ
Сергей Брин се оттегли като президент на Alphabet, компанията майка на Google, през декември 2019 г., но остава контролиращ акционер и член на борда. Той е съосновател на Google заедно с Лари Пейдж през 1998 г., след като двамата се запознават в Станфордския университет, докато учат за напреднали степени по компютърни науки. Брин, който се мести от Русия в САЩ, когато е на 6 години, вследствие на антисемитизма срещу семейството му, е един от най-богатите руски имигранти в Америка.
Коя е най-богатата жена в света?
Най-богатата жена в света е Франсоаз Бетанкур Майерс от Франция. Към 1 февруари 2023 г. състоянието й е 81.2 млрд. долара. Нейното богатство е в собствеността й върху акциите на козметичния гигант L'Oreal, които тя наследи от покойната си майка. Дядо ѝ е основател на L'Oreal.