Кои сектори у нас са с най-високи и най-ниски заплати
Данните на НСИ са за третото тримесечие на 2016 г.
През третото тримесечие на 2016 г. средната месечна работна заплата e 941 лв. и намалява спрямо второто тримесечие на 2016 г. с 0.5%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата, са „Финансови и застрахователни дейности” - с 8.6%, и „Операции с недвижими имоти” - с 2.8%.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през третото тримесечие на 2016 г. са:
• „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” - 2 159 лева
• „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 1 647 лева
• „Финансови и застрахователни дейности” - 1 612 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:
• „Хотелиерство и ресторантьорство” - 580 лева
• „Други дейности” - 660 лева
• „Административни и спомагателни дейности” - 722 лева.
Според данните на Националния статистически институт (НСИ) заетостта като цяло се понижава в края на лятото, а най-висок спад има в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 20%, "Административни и спомагателни дейности" - 7,2%, и "Култура, спорт и развлечения" - 4,2%.
Заетите на трудов договор към края на септември намаляват 45,9 хиляди, или с 1,9% спрямо края на юни 2016 г., като достигат 2,31 милиона. Ръст се наблюдава в дейностите "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 1,5%, и в "Строителство" - с 0,4%.
Вижте и средната заплата по сектори и тримесечия у нас:
Източник: НСИ