Парламентарна комисия ще разследва има ли злоупотреба със средства в НДК
Има реален шанс да се изложим пред чужденците заради забавяне на ремонтите, смятат от БСП
Временна парламентарна комисия ще разследва дали има злоупотреби
със средствата, предоставени на НДК за подготовка на Българското
председателство на Съвета на ЕС. Създаването на анкетната комисия е по предложение на БСП, а в съставът й ще влязат 19 народни представители, начело с Диана
Йорданова от ГЕРБ.
В срок от един месец депутатите трябва да разгледат скандала
с уволнението на шефа на НДК Мирослав Боршош от министър Лиляна Павлова и
връщането му на поста от премиера Бойко Борисов само ден по-късно. Вчера правителството реши „НДК – Конгресен център София” ЕАД да бъде взето от Лиляна Павлова и прехвърлено под управлението на министъра на културата Боил Банов.
Според Жельо Бойчев от БСП мотивът за създаване на комисията е да се установи кой лъже за управлението на Двореца. „Министърът по председателството Лиляна Павлова, която до вчера беше и принципал, твърди, че НДК се управлява лошо, липсва дисциплина, не се спазват сроковете. Въпросът е кой от двамата лъже и заблуждава обществото“, коментира Жельо Бойчев. По думите му предметът на дейност на комисията трябва да бъде проверката на изнесените от обвинението нарушения за разходването на средства и забавяне на срокове по ремонтите в НДК. „Има реален шанс да се изложим пред чужденците, както се казва“, коментира Жельо Бойчев.
Изненадваща беше подкрепата от страна на парламентарната група на ГЕРБ, но председателят й обясни гласуването на партията му с опитите на опозицията да създава фалшиви новини. „Има междинен одитен доклад, който е на независим орган. Министър Лиляна Павлова се е съобразила с него и е направила съответния доклад, който е представила на министър-председателя Бойко Борисов”, коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
В проекта на БСП се предвиждаше комисията да е на паритетен принцип - по двама депутати от всяка група, но в крайна сметка беше взето прието предложение на ГЕРБ да е на пропорционален принцип от 19 членове - осем от ГЕРБ, шест - от БСП, двама - от „Обединените патриоти", двама - от ДПС и един - от „Воля".