Комплекс „Марица изток“ може да остане сърцето на икономиката
Модернизацията и трансформацията в енергетиката нямат алтернатива
Ангелина Бонева, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството:
Комплекс „Марица изток“ може да остане сърцето на икономиката. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева по време на енергиен форум в Стара Загора. Събитието е на тема „Социален диалог за обществени политики: Нов енергиен микс – към изпълнението на Териториалните планове за справедлив преход“, организирано от Агенцията за регионално икономическо развитие.
Според Бонева, Стара Загора трябва да остане една от най-развитите области в страната. По думите ѝ именно това е задачата пред екипа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Модернизацията и трансформацията в енергетиката нямат алтернатива“.
Тя определи Териториалните планове за справедлив преход като мозайката в процеса на замяна на въглищната енергетика с климатично неутрална.
Трябва да сме наясно за икономическата трансформация. Трябва да се възползваме от европейската солидарност. Европейските средства няма да се използват за откупуване на националния ни интерес. Той е на първо място. Комплексът може да остане сърцето на икономиката. Трябва да формулираме нашия национален интерес“, заяви пред присъстващите Ангелина Бонева.
Старозагорският професор Жеко Ганев упрекна управляващите, че неглижират новите решения и технологии, свързани с улавянето и използването на въглероден диоксид. Той е представил такава своя технология за преработката на въглеродния двуокис, който отделят топлоцентралите в комплекса „Марица изток“ при работата си с въглища, но до момента технологията не среща интерес, оплаква се той.
Ганев се обърна към представителите на правителството с настояване управляващите час по-скоро да се замислят за процесите, които се случват не в ЕС, а в САЩ и Япония.
В Америка изобщо не стои на дневен ред въпросът за зелена енергетика и водород. САЩ искат горивата, които ще използват, да са в течен вид и така да може да се съхраняват. Водородът е фикция. Говорим срещу въглищата, а четири дни не можем да си оправим енергетиката при 5 см сняг“, заяви проф. Ганев.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.