Контролът върху професионалните домоуправители се затяга
Промените в ЗУЕС предвиждат решенията на Общото събрание да се взимат с по-малък кворум, за да се улесни кандидастването за държавното саниране
Първо четене в Правна комисия:
Контролът върху дейността на професионалните домоуправители се затяга. Те ще трябва да се вписват в специален регистър към Регионалното министерство. Това ще важи и за домоуправители, който са физически лица. Документът за регистрацията им ще важи за срок от 5 години.
Това са само част от промените в Закона за управление на етажната собственост, приети на първо четене в Правна комисия.
Законопроектът бе изготвен и Министерския съвет и е свързан със средства в размер на 1.4 млрд. лв. от Плана за възстановяване, които са предвидени за санирането на жилищни сгради.
Именно с цел по-лесно кандидатстване на етажната собственост, промените в ЗУЕС предвиждат по-малко гласове да са нужни за вземания на решения. Общите събрания ще могат да бъдат провеждани и онлайн.
В интервю за Economic.bg от септември секретарят на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост, Ламбро Попов определи промените като еволюционни, тъй като Законът не е променян от 2009 г.
При обсъждането на текста в Комисия днес подобна теза застъпи и Людмила Илиева („Демократична България“), която обаче заяви, че между първо и второ четене ДБ ще внесе текстове, за да се балансират проблемите в практиката и интересът на гражданите.
Още едно предложение
На първо четене бе разгледано и предложени за промяна в ЗУЕС, внесено от Кристиан Вигенин и група народни представители от БСП. Те са свързани с гласуванията на Общите събрания, когато едно физически или юридическо лице е собственик на повече от 51 на сто идеални части от общите части. В такъв случаи, БСП предлага, решенията да се приемат с мнозинство не по-малко от 75 на сто.
Предложението за промяна бе прието от Правната комисия.