Корабната индустрия договори постигане на нулеви емисии до 2050 г.
Секторът е подложен на силен натиск от еколози и инвеститори да предприеме по-конкретни действия за декарбонизацията си
Страните членки на създадената към ООН Международна морска организация (International Maritime Organization - IMO), приеха стратегия, свързана с отделяните парникови газове в корабоплаването, което поставя като цел достигането на нулеви нетни емисии до или около 2050 г., предава Reuters.
Преговорите по темата в Лондон, където е базирана организацията, са продължили няколко дни. Постигнато е съгласие и за набелязване на "индикативни контролни точки" за намаляване на общите годишни емисии на парникови газове от международното корабоплаване с най-малко 20%, но със стремеж за спад с 30% до 2030 г. в сравнение с 2008 г. Странате членки на IMO са се договорили и за намаляване на общите годишни емисии на парникови газове с най-малко 70%, стремейки се за понижение от 80% към 2040 г. в сравнение с 2008 г.
Съгласуваното ниво е далеч от това, което е необходимо, за да сме сигурни, че нивото на глобалното затопляне ще се задържи в рамките на 1.5 градуса по Целзий“, заяви Джон Магс, президент на Коалицията за чисто корабоплаване.
Корабоплавателната индустрия, чрез която се осъществяват около 90% от световната търговия, е отговорна за близо 3% от световните емисии на въглероден диоксид. Тя обаче е подложена на силен натиск от еколози и инвеститори да предприеме по-конкретни действия за декарбонизацията си.