Кремъл стовари върху Запада вината за кризата с храните
36 страни разчитат на Русия и Украйна за повече от половината от своя внос на пшеница
Кремъл заяви в понеделник, че Западът е предизвикал глобална продоволствена криза с налагането на най-тежките санкции в съвременната история на Русия, предава Reuters. Войната – и опитът за изолация на Москва като наказание за инвазията ѝ в Украйна – доведоха до покачване на цените на зърното, олиото, тора и енергията.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви по-рано, че е в интензивен контакт с Русия, Украйна, Турция, Съединените щати и Европейския съюз, за да опита да възстанови износа на зърно от Украйна, тъй като глобалната продоволствена криза се влошава.
Руският президент Владимир Путин също се съгласи с оценката на ООН, че светът е изправен пред сложна ситуация, която може да причини глад. „Русия винаги е била доста надежден износител на зърно“, отбеляза по този повод говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Ние не сме източникът на проблема. Източникът на проблема, който води до глад в света, са тези, които наложиха санкции срещу нас, и самите санкции.“
Русия и Украйна заедно са източник на близо една трета от световните доставки на пшеница.
Украйна също е основен износител на царевица, ечемик, слънчогледово олио и рапично олио, докато Русия и Беларус – подкрепящи войната и обект на санкции по този повод – представляват над 40% от световния износ на хранителни вещества поташ за културите.
Организацията на обединените нации заяви, че 36 страни разчитат на Русия и Украйна за повече от половината от своя внос на пшеница. Сред тях са някои от най-бедните, като Ливан, Сирия, Йемен, Сомалия и Демократична република Конго.
Кремъл също така обвини Украйна, че е направила търговското корабоплаване невъзможно чрез миниране на водите си.
Украйна загуби някои от най-големите си морски пристанища – включително Херсон и Мариупол – заради руската окупация. Опасенията са, че Русия може да се опита да завземе и това в Одеса.
Песков настоява, че Москва не пречи на Украйна да изнася зърно за Полша по железопътен транспорт – макар и далеч по-бавен начин – въпреки факта, че Западът изпраща оръжия в обратната посока.
Служител на агенцията по храните на ООН каза преди две седмици, че близо 25 милиона тона зърно са блокирани в Украйна поради инфраструктурни предизвикателства и затворени морски пристанища.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен миналата седмица обвини Русия, че използва храната като оръжие, като държи провизии като „заложници“ не само за украинци, но и за милиони по света.