Кристалина Георгиева: Възстановяването губи инерция
Причината – Омикрон ограничава икономическите дейности и забавя развитието на страните
Международният валутен фонд предвижда икономически ръст от 4.4% през 2022 г. Възстановяването обаче губи известна инерция, обяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в интервю от поредицата The Exchange.
Наложи се да понижим прогнозите си с 0.5%“, посочва Георгиева
Причините за това са свързани със забавянето на възстановяването в Съединените щати и Китай — двата големи двигателя на икономическия растеж, както и с Омикрон, който доведе до ограничения в икономическите дейности.
Настоящата година ще бъде „трасе с известни препятствия“ – живот в условия на пандемия вече трета поредна година, инфлация и планина от дългове.
Според Георгиева 86 държави не са успели да постигнат ниво от 40% ваксинация на населението, което носи риск от нови варианти на вируса, допълнителни противоепидемични ограничения, а оттам и проблеми във веригите за доставки.
Тези прекъсвания, фактът, че пазарите на труда все още не функционират пълноценно, както и наличието на свързани с времето ограничения в стопанската дейност, се отразяват по-специално на цените на храните, което ни води до въпроса за инфлацията“, коментира Георгиева.
Страните с ограничени фискални възможни ще срещнат доста проблеми заради високите нива на дълга. Що се отнася до фискалната подкрепа, в богатите страни стойността на встъпителната подкрепа възлиза на средно 28 на сто от БВП, в страните със средни доходи — на 6% от БВП, а в бедните страни — на около 2% от БВП, като БВП на бедните държави е нищожен в сравнение с този на богатите страни.
Необходимо е да разгледаме финансовото приобщаване и достъпа до икономически възможности. Трябва да разгледаме икономиката в по-широк смисъл и начините да я направим по-жизнена и по-приобщаваща.