КС отмени възможността за фирмени дарения за партиите
Според върховните съдии ГЕРБ са позволили сливане на партията с държавата, давайки възможност за безгранично и безконтролно финансиране
Възможността частни фирми да финансират политическите партии в България, която беше дадена от ГЕРБ и ДПС през лятото на 2019 г., е противоконституционна. Това е единодушното становище на Конституционния съд, който се произнесе по искане на президента Румен Радев. След отмяната на разпоредбите формациите ще могат да се финансират само от държавната субсидия, членския внос на членовете си, някои собствени дейности и малки дарения от физически лица.
Финансирането от фирми беше позволено, след като през 2019 г. избухна скандалът със субсидиите за партиите. Тогава се оказа, че Министерството на финансите, оглавявано от Владислав Горанов, е превеждало повече средства от заложените в закона. В опит да потушат скандала и с популистки ход управляващите, с подкрепата на ДПС, приеха субсидията да бъде намалена от 11 до 1 лев на глас. За орязването ГЕРБ се позова на референдума от 2016 г., който Слави Трифонов организира, но с който ГЕРБ и партньорите им отказаха да е съобразят тогава.
Драстичното свиване на субсидията беше използвано от ГЕРБ и ДПС да позволят неограничено и на практика безконтролно финансиране от юридически лица и еднолични търговци. Единственото поставено ограничение бе дарителите да нямат просрочени публични задължения. С приемането на Държавния бюджет за 2020 г. изведнъж управляващите решиха да увеличат държавната субсидия до 8 лева на реално получен глас, но също така да запазят възможността за фирмени дарения.
С решението от днес Конституционният съд казва, че „финансирането на партиите от юридически лица и еднолични търговци единствено при сега предвидените в закона ограничения е в несъответствие с конституционно допустимото“.
Върховните съдии смятат, че така се позволява сливане на партия и държава, а също така през държавни и общински фирми партиите могат реално да се финансират отново чрез публичен ресурс.
„Възможността за пряко или косвено финансиране на политически партии от държавата и общините извън определеното в закона бюджетно финансиране, е конституционно недопустимо. Към изложеното се добавя и фактът, че законът позволява неограничени по размер частни дарения на политическите партии от юридически лица и еднолични търговци.
По този начин се нарушава чл. 11, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията в изискването му при изразяването на политическата воля на гражданите партиите да бъдат поставени в справедлива конкурентна среда. Системата на финансиране трябва да гарантира, че всички партии са в състояние да се съревновават при равни възможности, което осигурява политическия плурализъм и създава гаранция за ефективното функциониране на демократичните институции.
В становището на КС се посочва още, че допълването на публичното финансиране при равни за всички политически партии условия с частно финансиране, което е избирателно и без пределен размер, поставя политическия плурализъм под заплаха. То подрива равенството в политическите права на гражданите и възможността им свободно да формират и изразяват своята политическа воля.
Системата на финансиране в нейната цялост, включваща и частни дарения, трябва да осигури принципът на политически плурализъм да не бъде нарушен чрез поставянето на определени участници в неравностойна позиция или чрез привилегироването на други. Възможността партиите да се финансират от частни източници следва да е съпроводено от ограничаване на размера на финансиране, което може да бъде предоставено от отделен дарител. Само така правната уредба може да гарантира политическия плурализъм. Разрешаването на неограничени дарения от юридически лица и еднолични търговци при единствено предвидените минимални законови ограничения (чл. 24 ЗПП и чл. 168 ИК) не създава такива гаранции, пише още в мотивите.