„Има такъв народ“ внесе промените за партийните субсидии
Партията на Слави Трифонов иска партиите да получават само по 1 лев за реално получен глас на парламентарните избори
Партия „Има такъв народ“ внесе в деловодството на Народното събрание Законопроект за изменение на Закона за политическите партии, с който иска да намали партийната субсидия до 1 лев за един получен действителен глас. Според сега действащия закон субсидията е 8 лв., а до тази сума се стигна след няколко промени през 2019 г. Първо, през юли 2019 г., управляващите популистки свалиха стойността до 1 лева, а след това, през декември същата година, я направиха 8 лева. А към това, някак си между другото, позволиха на фирми да даряват пари на партиите.
„Предложението има за цел да се зачете волята на българските граждани, изразена на националния референдум, произведен на 6 ноември 2016 г., на който 2 516 957 граждани отговориха с „да“ на третия въпрос „Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана финансиране на ПП и коалиции, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?“, се посочва в мотивите към предложението на партията на Слави Трифонов. Това, според вносителите, ще отговори и на очакванията на българските граждани за икономия на бюджетните средства.
"Направеното предложение е първа стъпка към привеждане в изпълнение на волята на гражданите, изразили подкрепата си за референдума."
В мотивите е изчислено, че разходите за сметка на държавния бюджет ще намалеят с 21 млн. лв. на година, или 84.1 млн. лв. за 4-годишен мандат. На проведените на 4 април избори действителните гласове за партиите, преминали 1-процентната бариера, и на партиите и коалициите, преминали 4% бариера, са 3 003 813 броя. Тоест по сега действащия закон те трябва да получават 24 млн. лв. на година, или 96 млн. лв. за 4-годишен мандат. Това представлява спестяване от 87.5% от предвидените бюджетни средства на годишна база.
След намаляване на субсидията ИТН ще предприеме и втора стъпка, която предвижда въвеждането на нов модел за финансиране на политическите партии и предизборни кампании, както и начин за изразходване на средствата. „Основната цел е, след като се извърши задълбочен анализ и се направят съответните изводи, да се предложи такъв модел на финансиране, който да отговори на международните стандарти, да осигури равнопоставеност на партиите и да предотврати зависимости от влиянието на корпоративни бизнес интереси“, пише в мотивите.