Продажбите на българските фирми летят надолу през март
Част от тях ще преустановят дейност до нормализиране на ситуацията в страната
През март 29% от нефинансовите предприятия посочват, че са имали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги в сравнение с февруари 2021 г. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), който ежемесечно прави бизнес проучване на нефинансовите предприятия с цел да осигури и предостави информация за ефекта на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка, свързани с COVID-19, върху различните сектори на икономиката в страната.
Според тях при 48.4% няма промяна, а 22.4% са регистрирали увеличение. Анкетното изследване е проведено измежду 3770 предприятия с приблизително 230 хил. наети лица.
Разпределението по икономически дейности показва, че 42.3% от предприятията в дейности „Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности“ са регистрирали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги, следвани от строителството - с 30.6%, „Търговия, транспорт и ресторантьорство“ - с 29.7%, и индустрията - с 28.6%.
В следствие на наложените ограничителни мерки фирмите бяха принудени да реорганизират работата на служителите си, за да намалят разходите. Данните показват, че 16.3% от нефинансовите предприятия са направили стъпки за ползване на „неплатен отпуск“, в който да изпратят служители си. В „платен отпуск“ и „дистанционна форма на работа“ са изпратени 15.1% от служители, а 11.5% са тези, които са се възползвали от правителствени мерки за подпомагане на работодателите.
За следващия месец 93.4% от анкетираните предприятия прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност, 2.3% - ще преустановят временно дейността си, а 1.9% - ще прекратят дейността си, докато ситуацията в страната се подобри.
Икономическите дейности, обхванати от изследването, са: Индустрия; Строителство; Търговия, транспорт и ресторантьорство; Операции с недвижими имоти; Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения; Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности; Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности.
В обхвата на изследването не са включени предприятия, чиято основна икономическа дейност е: Селско, горско и рибно стопанство; Финансови и застрахователни дейности; Хуманно здравеопазване и социална работа; Образование; Държавно управление и държавно обществено осигуряване.