Куба повиши пет пъти обменния курс долар/песо
Комунистическото правителство се опитва да овладее неофициалния пазар, който в момента не е обхванат от държавната финансова система
Куба обяви, че ще започне да изкупува долари и други конвертируеми валути на почти пет пъти над текущия курс. Това е опит да се подбие неофициалния паричен пазар и да се привлекат средства, съобщава Reuters.
Президентът на централната банка Марта Уилсън Гонзалес, която се появи по държавната телевизия в сряда вечерта, каза, че държавната банкова система е определила нов курс от 120 песо за долар. За сравнение, официалният фиксиран курс е 24 песо, а на неофициалния пазар – 115 песо.
Гонзалес заяви, че новият лихвен процент няма да се прилага за повечето дейности в комунистическата държавна икономика, която все още ще работи официално при фиксирания лихвен процент, в сила от повече от 18 месеца.
Куба спря да приема долари през 2020 г., позовавайки се на санкциите на САЩ, и скоро след това спря да продава конвертируема валута срещу песо на хората, заявявайки, че просто няма пари в брой.
Министърът на икономиката Алехандро Гил, който се появи с президента на централната банка в сряда, каза, че в близко бъдеще се надява да възобнови обмена на валута, но първата стъпка ще бъде да се овладее неофициалния пазар.
Днес има високо ниво на чуждестранна валута, която навлиза в страната, която не е уловена от националната финансова система“, каза той.
Ударена от новите санкции на САЩ, пандемията и настоящите високи международни цени на стоките, почти фалиралата и зависима от вноса икономика нарасна с 1.3% миналата година след спад от 10.9% през 2020 г. Гил каза, че постепенното, макар и бавно, възстановяването продължава, без да дава повече информация.
Недостигът на храна, лекарства, гориво и електричество доведе до разпръснати протести през последните месеци.
Павел Видал, бивш икономист от кубинската централна банка, който преподава в колумбийския университет Pontificia Universidad Javeriana Cali, каза, че мярката е насочена към голямото оплакване на туристите, които обменят пари по фиксирания държавен курс в хотелите и след това откриват, че на улицата всичко е обвързано с неформалните проценти.
Видал каза, че това ще бъде от полза и за „частния сектор, който често получава чуждестранна валута от туристи и че банките отново ще приемат и обменят физически долари срещу 120 песо, което отключва една от основните пречки, които паричните преводи са имали, тъй като те са донасяли едва 24 песо“.