Къде е най-чистият въздух на Земята?
Простирайки се по скалистия северозападен край на австралийския остров Тасмания, дивият нос Грим е едно от най-загадъчните места
Простирайки се по скалистия северозападен край на австралийския остров Тасмания, дивият нос Грим е едно от най-загадъчните места. Малко пътници стигат до този регион, известен като „Краят на света“. Но тези, които все пак отидат, ще открият величествени скали, брулена от вятъра пустош и плажове с черен пясък в удивителен контраст със зелените земеделски земи по върховете на хълмовете, разказва BBC.
Тази изолация не само поддържа красотата на нос Грим, но му дава необичайна претенция за слава - това е мястото, където ще намерите най-чистият въздух на Земята, според данни на станцията за замърсяване на въздуха, разположена на носа.
Една от 25-те световни атмосферни станции - станцията Cape Grim Baseline Atmospheric Pollution Station (CGBAPS) - е създадена през 1976 г., за да събира и анализира състава на този чист въздух, който не се влияе от местни източници на замърсяване, като изгорели газове или промишлен дим.
Силните западни ветрове, които се блъскат в станцията за наблюдение на въздуха, са изминали хиляди километри над ледения Южен океан, правейки въздуха, измерен тук, един от най-чистите в света“, каза д-р Ан Стюарт, старши научен сътрудник в Commonwealth, организация за научни и индустриални изследвания (CSIRO), която управлява обекта съвместно с Австралийското бюро по метеорология (BoM).
Станцията също играе важна роля в изследванията на изменението на климата в света, като хронифицира изтъняването на стратосферния озон, както и предоставя ценна метеорологична и климатична информация, като температура, валежи, вятър, влажност и слънчева радиация. Тези измервания са особено важни, тъй като определят как се е променил съставът на глобалната атмосфера и как тя продължава да се развива.
Регионът се отличава със силни вятърни пориви, които достигат до 180 км/ч и носят чист въздух от Антарктида, а морето на запад от Тасмания е най-дългата непрекъсната океанска шир на планетата.
„Използвайки данни за скоростта и посоката на вятъра, ние знаем, че около 30% от въздуха, достигащ нос Грим, може да се счита за това, което учените наричат „базова линия“. Това е въздух, който не се влияе от местните атмосферни източници“, заяви Стюарт, обяснявайки че тези измервания дават индикация за глобалните средни атмосферни концентрации.
Пробите служат като въздушен архив, който може да бъде измерен на по-късна дата, когато бъдат открити нови газове или станат достъпни нови инструменти“, добави Сара Приор, служител, отговарящ за CGBAPS.
Други отдалечени места с чист въздух по света включват станция Мауна Лоа в Хавай, остров Макуори, станция Кейси в Антарктида и град Ни-Олесунд на Свалбард.
Чистотата на околната среда на нос Грим е мечта за търговците, а предприемачите произвеждат всичко - от бутилирана дъждовна вода до домашна водка, уиски и джин. Предприемчив местен жител дори продава бутилиран тасманийски въздух, за да осигури на хората в замърсените места по света глътка свежест.
„Тук е естествената красота. Местните жители тук харесват тишината и като всяко пусто място в Австралия хората ще ви посрещнат приятелски. Това е най-чистото и най-зеленото място в света", каза Ричард Никълс, местен производител на говеждо месо.