КЗК отново откри картел при държавното саниране
Пет години по-късно комисията санкционира 30 фирми за картел в Пловдив
Пет години след образуването на преписка за възможен картел при търговете за саниране в Пловдив, Комисията за защита на конкуренцията най-после налага глоби на 30 фирми. Дружествата са санкционирани за участие в картел при възлагането на обществена поръчка по държавната програма за енергийна ефективност на блокове.
Търгът е от 2015 г. и е за саниране на сгради на територията на Пловдив. Припомняме, че преписка по казуса бе изготвена още през 2016 г. след сигнал на служител от община Търговище. Тогава бе започната процедура по разследване има ли картел в три български общини – Търговище, Гоце Делчев и Пловдив, за които бе подаден сигнала. В първите две бе установен картел в края на 2019 г., но за Пловдив тогава все още не бе взето решение.
В рамките на проучването КЗК установява, че участниците са се споразумели относно разпределението на обектите, възлагани в процедурата, както и относно цените, които да предложат на възложителя – община Пловдив.
Според съобщението на комисията споразумението между 30-те фирми има за цел пълно предотвратяване на конкуренцията при подаването на оферти в процедурата като определя печелившия участник по всяка обособена позиция и така предопределя избора на възложителя. Изводите се основават на събрана електронна кореспонденция между участниците, информация и доказателства от възложителите, както и от самите участници.
КЗК е освободила от санкция един от участниците в картела - „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“ ЕООД - и е намалила с 50% санкцията на друг - „Трансконсулт-БГ“ ООД - заради съдействието, което двете дружества са оказали в проучването. Общият размер на наложените санкции е близо 390 хил. лв.
В подобен размер бе и санкцията за фирмите за установения картел в Гоце Делчев и Търговище. Справка показва, че в санкционираните фирми сега отново влизат тези от края на 2019 г. плюс няколко нови. Санкциите са около 8% от оборота на дружествата за последната финансова година.
Решението на КЗК може да бъде обжалвано през Административен съд – София в 14-дневен срок.
Участвалите в картел според КЗК фирми са:
- „Проджект Планинг енд Мениджмънт“ ООД;
- „Ивалс – Дренски“ ЕООД;
- „Ди Ви Консулт БГ“ ООД;
- „Трансконсулт – БГ“ ООД;
- „Полисструктор“ ЕООД;
- „Енерджи Про ДМ“ ЕООД;
- „ЗС Консултпроект“ ЕООД;
- „Инфра консулт груп“ АД;
- „Графити“ ООД;
- „Енергийна ефективност“ ЕООД;
- „Супервайзер“ ЕООД;
- „Енерджи Ефект“ ЕАД;
- „ЕП Консулт“ ЕООД;
- „СМ Контрол“ ЕООД;
- „Българо-австрийска консултантска компания“ АД;
- „Корект Консултинг“ ООД;
- „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“ ЕООД;
- „ЛЕСС“ ЕООД;
- „Йода“ EООД;
- „Контрол-Инвест“ ЕООД;
- „Микс Инженер Консулт“ ООД;
- „Пловдивинвест“ АД;
- „Стройконтрол“ ООД;
- „Тракия Гарант“ АД;
- ЕТ „Билдбой - Емил Бойчев“;
- „Софена“ ЕООД;
- „Д – Консулт“ ООД;
- „Ефектива“ ЕООД;
- „Стройнорм“ ЕООД;
- „Геоарх“ ЕООД;
- „Вигора“ ЕООД;
- „Степ“ ЕООД;
- „Архкон Проект“ ЕООД