КЗК позволи придобиването на Yettel
Като част от сделката PPF, собственик на Yettel, продава повече от половината от телеком бизнеса си в България и още три държави
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде зелена светлина за придобиването на контрол върху Yettel от страна арабския конгломерат Emirates Telecommunications Group (е&, познат доскоро с бранда Etisalat). Решението на антимонополния орган за продажбата на 50% +1 от активите на PPF Telecom Group идва малко повече от 4 месеца след стартирането на производството.
За сделката се заговори през лятото на 2023 г. Новината бе официално потвърдена в началото на август същата година. Като част от нея PPF, собственик на българския телеком оператор Yettel, продава повече от половината от бизнеса си не само у нас, но и в Унгария, Сърбия и Словакия.
Инфраструктурният бизнес CETIN в четирите държави също е част от сделката.
Що се отнася до новия мажоритарен собственик – e& – за телекома от Абу Даби придобиването на контрол над Yettel в четирите държави е заявка за амбициите на арабския играч към Европа. През 2022 г. компанията даде 4.4 млрд. долара, за да придобие почти 10-процентен дял в британския Vodafone, който по-късно увеличи още. Както се посочва и пред КЗК:
планираната концентрация е в съответствие със стратегическия план на e& да ускори международния си растеж и да диверсифицира дейността си в нови географски региони.“
В мотивите за сделката, представени на антимонополния оператор, се посочва възможността за по-нататъшно разширяване на партньорството между e& и PPF Group, без да се уточнява дали става дума за увеличаване на дела на арабския телеком.
Опасенията на Vivacom
Единственото постъпило становище в рамките на производството е от „Виваком България“ (оперираща под бранда Vivacom). Позицията на компанията, че продажбата на мажоритарен дял от Yettel е
възможно да доведе до значително възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответните пазари.“
Конкурентът обръща внимание на пресечната точка между А1 и Yettel, до която, според него, води сделката. Визира се връзката с британския телеком Vodafone, като се изтъква увеличаващия се дял на e& в него, за който бе споменато по-горе.
Накратко: Vivacom допуска, че e& упражнява контрол над Vodafone, а от своя страна Vodafone „упражнява контрол върху А1 по силата на сключено споразумение за партньорство“, пише в доклада на КЗК.
Регулаторът определя довода като неоснователен и го отхвърля.
Всъщност партньорството между Vodafone и A1 се свежда до препродажба на услуги на Vodafone от „A1 България“ – като „Vodafone live!“, „Vodafone Mobile Connect Card“ – както и сътрудничество в областта на международния роуминг. От гледна точка на собственост – „А1 България“ е изцяло притежавано от „Мобилком Булгариен Бетайлигунгсфервалтунгс“ и косвено от Telekom Austria AG, което пък е собственост на мексиканската далекосъобщителна компания „Америка Мовил“ на Карлос Слим в съдружие с правителството на Австрия.
Що се отнася до дела на e& във Vodafone, той действително се увеличи от 9.8% през 2022 г. до 14.61% през 2023 г. – което на този етап успя просто да осигури на арабския играч място в Борда на директорите на британския телеком. Това дава възможност за влияние при взимането на решения, но не и контрол (б.а. – за контролен пакет акции трябва мажоритарен дял от поне 50% + 1).
Иначе e& не крие амбициите си да бъде дългосрочен инвеститор във Vodafone, като през август миналата година стана ясно, че проучва възможността за още едно увеличаване на дела си – до 20%.
В конкретния случай, както бе установено, от една страна e& не упражнява контрол върху Vodafone, а от друга А1 се явява независимо от него предприятие“, гласи заключението на КЗК.
Решението на КЗК да позволи сделката за 50% от Yettel идва паралелно с това за продажбата на „Булсатком“ на собственика на Vivacom, United Group.