КЗК разреши на БАКБ да купи Токуда банк
Двете банки са специализирани в корпоративното банкиране, а общо делът на активите им е около 2%
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде зелена светлина на Българо-американска кредитна банка да купи Токуда банк. Сделката е поредния епизод на консолидация в банковия сектор в последните години, макар и сред по-малките играчи на пазара. Стойността на обявената сделка не се съобщава, а според купувача тя
е продиктувана от желанието на БАКБ да предлага по-пълна гама от продукти, която да задоволи установеното търсене на потребителите“, посочва тя в позицията си до КЗК.
Двете банки в числа
БАКБ е 12-ата по големина банка в България с 2.79 млрд. лв. активи към края на 2023 г. Нетната ѝ печалба за изминалата година е приблизително 55 млн. лв. Тя е специализирана предимно в корпоративно кредитиране с фокус към устойчиви икономически сектори, като ВЕИ. Банката приоритетно финансира и проекти с вече одобрена финансова помощ по европейски оперативни програми.
БАКБ има и кредитен портфейл към физически лица. Въпреки бума при жилищното кредитиране в последните години, при нея не се наблюдава такъв, като банката посочва, че „фокусът е насочен към нискорисковите ипотечни кредити, а при потребителските кредити е водещ клиентския профил“.
Токуда банк пък е 17-а по големина с 485 млн. лв. активи към края на 2023 г. Нетната ѝ печалба за изминалата година е приблизително 7.5 млн. лв. Тя също е специализирана предимно в корпоративно банкиране. Токуда банк е собственост на Tokushukai Incorporated – корпорацията на японския магнат Торао Токуда, който бе и инвеститор в първата частна болница в България – „Токуда“.
Статистиката на БНБ показва, че общо делът на активите им е около 2%, като се формира основно от дейността на БАКБ. Това би отредило на обединената банка 10-о място сред банките в България по големина на активите.
Нотифицираната сделка не би могла да доведе до съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответните пазари“, посочва КЗК в своето решение.
За финализиране на придобиването сделката трябва да бъде одобрена и от Българска народна банка (БНБ). При зелена светлина и от нея броят на банките в България ще намалее до 22, в т.ч. и 6 клона на чуждестранни банки.