Лагард се притеснява да вдига бързо лихвите
Президентът на ЕЦБ продължава да вярва, че високата инфлация ще се задържи само средносрочно
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард предупреди, че твърде бързото затягане на паричната политика ще навреди на възстановяването на икономиката от пандемията.
„Повишаването на лихвените проценти няма да реши нито един от настоящите проблеми“, каза тя в интервю за Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Напротив, ако действаме твърде прибързано сега, възстановяването на нашите икономики може да бъде значително по-слабо и работните места ще бъдат застрашени.“
Лагард каза, че ЕЦБ „ще действа, ако е необходимо“, но повтори мнението си, изразено пред законодателите в понеделник, че „всички наши действия ще трябва да бъдат постепенни“.
Миналата седмица тя изненадващо промени дълго поддържаната си позиция и вече не изключваше повишаване на лихвите тази година. Това е в унисон на глобалните партньори и предизвика залагания за по-бързо затягане на паричната политика. Президентът на ЕЦБ реално остава без избор, тъй като инфлацията в еврозоната достигна невиждани досега нива, а възходящата тенденция вероятно ще се запази и през тази година.
Лагард обаче твърди, че еврозоната не може да се сравнява с други големи юрисдикции.
Икономиката на САЩ е прегрята, докато нашата далеч не е“, каза тя. „Ето защо можем, и трябва, да действаме по-предпазливо. Не искаме да задушаваме възстановяването.“
Очакванията са, че промяната в официалните насоки ще се материализират още следващия месец, когато ще има нови икономически прогнози и ще се преоцени програмата за изкупуване на облигации.
Инфлацията може да се окаже по-висока, отколкото прогнозирахме през декември“, каза Лагард. „Ще анализираме това през март и след това ще решаваме.“
Все по-голям брой от членовете на Управителния съвет на ЕЦБ губят вяра в текущите прогнози за инфлацията на институцията, насърчавайки преминаването към повишаване на лихвите, казаха пред Bloomberg служители, запознати с въпроса.
Лагард също предупреди, че е вероятно инфлацията да надхвърли целта от 2%, но само в средносрочен план – ако заплатите „значително и постоянно“ надхвърлят това ниво.
„В момента изобщо не виждаме това“, каза тя. „В повечето страни от еврозоната, включително Германия, исканията за повишаване на заплати са много умерени.“