Летният сезон дръпна назад българската икономика
Това е най-слабият растеж от лятото от 2012 г.
Брутният вътрешен продукт на България през третото тримесечие на 2021 г. се е увеличил скромно – с 0.4% спрямо съпоставимия период на миналата година. Експресните данни от националния статистически институт (НСИ) показват още, че икономиката през по принцип силния летен сезон е нараснала само с 0.9% спрямо периода април – юни, когато все още някои бизнеси, като нощните заведения, бяха затворени.
Така за втора поредна година липсата на чужденци по курортите оказа негативен ефект върху българската икономика. За второ лято подред „Слънчев бряг“ така и не успя да привлече британските туристи, които поставиха България в категорията на безопасните страни, но пък българските власти оцветиха Обединеното кралство в червено заради тогавашния ръст на COVID случаите. Така летният туризъм разчиташе основно на българи и румънци.
Регистрираният годишен ръст на практика представлява най-слабият такъв за трето тримесечие от 2012 г. насам.
Според данните на статистиката крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 5.1% на годишна база, докато образуването на основен капитал (инвестициите) намаляват с 3%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 12.5%, а вносът – с 11.1%.
В сега представените данни липсват детайли за отделните компоненти на този показател – дали разходите на домакинствата или на правителството са нараснали повече. Факт обаче е, че служебното правителство спря някои инвестиции с встъпването си в длъжност – основно по инфраструктурни проекти и справка в данните на финансовото министерство показва, че планираните капиталови разходи са далеч от изпълнение, което означава, че вероятно разходите на правителството не са с особено висок ръст. Такива подробности ще има с предварителните данни на 4 декември.