Лихвите в Европа ще се запазят до края на 2019 г.
Според Цветослав Цачев американската икономика показва активност, но може да сме свидетели и на признаци за предстояща криза
~ 2 мин.
Лихвите в САЩ вече са толкова високи, че започват да оказват реално влияние върху икономиката на страната, а освен това се очаква ръстът им да продължи. От друга страна, в Европейския съюз повишение на лихвите може да има едва през ноември другата година. Това коментира Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в „ЕЛАНА Трейдинг”, предаде репортер на Economic.bg. Той беше лектор по време на тазгодишния мастър клас на "Елана" на тема "Подходящите секторни инвестиции в акции при новите лихви".
По думите му Федералният резерв на САЩ е на път да направи общо четири покачвания на лихвите през тази година, главно защото икономиката го позволява и защото рисковете не са пред самите САЩ, а основно пред доларовите икономики на възникващите пазари.
„Този огромен ръст на лихвите в САЩ ще има огромен принос за икономиката и това ще се отрази върху икономиката. Тоест ние не трябва да си казваме, че щом лихвите са два пъти по-високи, отколкото са били по време на интернет балона, значи трябва да се бяга, значи финансовият свят се срива и т.н. Напротив – така човек би пропуснал период на икономически растеж, когато трябва да е най-активен”, коментира Цачев.
Въпреки тези обнадеждаващи признаци за активизиране на американската икономика, Цачев предупреди, че през 2018 и 2019 г. ще се наблюдава постепенно сближаване между равнищата на краткосрочните и дългосрочни лихви в САЩ. По думите на финансиста това може да е признак за предстояща финансова криза в страната, тъй като именно това е било наблюдавано при кризите през 2000 и 2007 г.
Според него Европейската централна банка (ЕЦБ) през следващите поне две години няма да повишава основните лихвени проценти, но пък постепенно ще спре да купува облигации. Според Цачев банкерите от ЕЦБ най-вероятно ще изчакат до избора на нов президент през ноември 2018 г., преди да повишат лихвите.
Според Цачев през следващите 2-3 години няма опасност от избухване на нова световна икономическа криза. Основната причина е, че икономиките по света растат със стабилни темпове. Според него към момента политическите рискове не са дългосрочен фактор, който да влияе на пазарите, но задълбочаващата се търговска война между САЩ и Китай може да окаже дългосрочно негативно влияние на пазарите. Хубавото е, че инфлацията в глобален мащаб е ниска и не показва признаци на ускоряване на растежа.