Лондон планира да отреже газовите връзки с Европа
Обединеното кралство ще спре подаването на суровина към континента, ако започне да изпитва някакъв недостиг на енергия
Обединеното кралство ще прекъсне доставките на газ за континентална Европа, ако започне да изпитва сериозен недостиг. Това е записано в план за извънредни ситуации, за който енергийните компании казват, че увеличава риска от изостряне на кризата на континента.
Тъй като европейските страни са изправени пред перспективата Русия да прекъсне изцяло износа на газ, британският план за прекъсване на транзита по тръбопроводите за Холандия и Белгия рискува да подкопае усилията за постигане на международно сътрудничество в областта на енергетиката, пише Financial Times.
Прекъсването на т.нар. интерконекторни тръбопроводи e сред ранните мерки в аварийния план за газа на Обединеното кралство. Той може да бъде задействан от националния енергиен оператор National Grid, ако доставките паднат през следващите месеци.
Европейските газови компании призоваха Обединеното кралство да работи с ЕС и предупредиха, че спирането на интерконекторите може да има обратен ефект, ако възникне продължителен недостиг. Великобритания внася големи количества газ от континента в разгара на зимата.
„Определено бих препоръчал на Обединеното кралство да преразгледа спирането на взаимното свързване в случай на криза“, каза Барт Ян Хувърс, президент на Европейската мрежа от оператори на преносни системи за газ – мощна индустриална група, чиито членове включват италианската Snam и белгийската Fluxys.
Защото докато е от полза за континента през лятото, това е полезно и за Обединеното кралство през зимата.“
Великобритания ще тества своя план за авариен недостиг на газ през септември. National Grid заяви, че планът се тества ежегодно, добавяйки, че последното учение „ще отрази обстоятелствата“, тъй като Русия вече ограничава износа на газ за Европа.
Тръбопроводите ще бъдат прекъснати като част от четиристепенен авариен план, ако има сериозен недостиг на доставки, който да доведе до загуба на налягане в газовата система. Други спешни мерки включват спиране на доставките за големи промишлени потребители и призив към домакинствата да намалят потреблението.
Германия и Холандия този месец стартираха свои планове за извънредни ситуации, рестартиращи въглищните централи и призоваха индустрията да намали потреблението на газ, след като Русия намали драстично износа.
От март два подводни тръбопровода, свързващи Великобритания с Белгия и Холандия, работят с максимален капацитет, изнасяйки 75 млн. куб. м газ на ден за континента, докато Европа бърза да изгради буфер за съхранение срещу по-нататъшни руски съкращения.
Обединеното кралство има минимален капацитет за съхранение на газ, така че излишните доставки, включително вносни товари от втечнен природен газ (LNG), се изпращат на континента, когато търсенето в страната е ниско през летните месеци.
Но по време на много студените зимни периоди, като бурята „Звярът от Изтока“ през 2018 г., Обединеното кралство е получавало до 20 – 25% от газа си през двупосочните си връзки със страните от ЕС, според анализатори.
Хоувърс предупреди, че протоколите за извънредни ситуации на повечето страни не са подходящи за реагиране при геополитическа криза, тъй като първоначално са били предназначени да се справят с краткосрочни прекъсвания, като неизправност на газово находище или терминал за внос, а не с продължителна загуба на доставки.
В цяла Европа трябва да има политически договорености, за да знаем какво можем да очакваме една от друга като съседни страни в случай на тежка криза“, каза той.
Правителството на Обединеното кралство заяви, че е „напълно уверено“ в сигурността на енергийните доставки през зимата, като твърди, че има „една от най-надеждните и разнообразни енергийни системи в света“.
В съобщението се казва, че евентуална аварийна ситуация с газа е „крайно малко вероятна“.