Лондон все пак ще обмитява европейските стоки
Целта на правителството в Лондон е да предпази производителите, но това ще се отрази зле за потребителите
Излизането на Великобритания от ЕС се очертава
да бъде по-болезнено за британските граждани, отколкото се очакваше
първоначално. Основната причина е, че правителството на Борис Джонсън започва
да се отказва от идеи на бившия премиер Тереза Мей, които целяха да
смекчат икономическия удар след Brexit.
Според информация на британския в. The Guardian британското правителство се готви да се отметне от ангажимента, поет миналата година при предишната администрация на „Даунинг стрийт“, че няма да има вносни мита върху повечето стоки, изпращани към Обединеното кралство. Бившите британски управляващи бяха поели ангажимент това да е едно от предложенията им какви да са търговските договорености между Лондон и Брюксел след края на преходния период след Brexit (31 декември 2020 г.).
Британското министерство по въпросите на международната търговия сега по-скоро планира да опрости планирания визов режим, отколкото да премахне големи части от него, каквито бяха намеренията на правителството под ръководството на Мей. Търговският министър Лиз Трус е казала, че ще се допита до бизнес организациите дали правителството да опрости митническата си политика – нещо, за което твърди, че ще осигури по-голям избор и по-ниски цени за потребителите в Обединеното кралство.
Трус е обяснила, че целта на преразглеждането е да опрости и приспособи размера на митата така, че да отговарят на възможностите на британските компании и домакинства. Въпросното „опростяване“ ще включва премахване на митата под 2.5% и закръгляване на останалите до някое от следните равнища – 2.5%, 5% или 10%. Стоки като пожарогасители, моливи, помпи за велосипеди и някои хладилници, върху които в момента се налага мито под 2.5%, може да бъдат освободени облагане.
Министрите на Джонсън също така са казали, че събират мнения дали да премахнат митата върху компоненти, използвани в промишлеността, като така искат да понижат разходите на британските производители.
Колкото и добронамерено да звучат новите планове, те не са толкова благоприятни за британските бизнес и домакинства, колкото старите предложения. Миналата година правителството на Мей заяви, че 87% от вносните стоки в Обединеното кралство няма да бъдат обмитявани, въпреки че страната вече няма да е част от единния пазар и митническия съюз на ЕС. Тази идея обаче бе посрещната с опасения, че британските селскостопански производители биха били ощетени, тъй като при този сценарий тяхната продукция би била обмитявана от страните членки на ЕС, докато вносните плодове, зеленчуци и меса биха влизали в Кралството без мита и биха били по-евтини.