С чужденците може да имаме по-голям успех, отколкото с връщането на българи
България трябва да се превърне в магнит за всеки, който иска да живее добре
Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа:
За да се превърне България в магнит, който привлича, вместо в спомен, който отблъсква – демографската политика трябва да стане приоритет не само на политическа сила или движение, а цел на цялата страна. Трябва да се превърне в нещо, което ще премине изборните цикли, коалиционните споразумения, петилетка след петилетка.
Това каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер по време на Националната дискусия „Демографията няма цена“, организирана от Economic.bg, ДНК – Движение за национална кауза и Bulgaria Wants You.
По думите му хората, които са напуснали България, са го направили съзнателно – защото са осъзнали, че не могат да се реализират тук. Едва когато страната се превърне в място, където човек да може достойно да остарее, да се лекува и да има удовлетворяваща работа, без да е обект на корупция и дребен рекет, каращ го да се чувства нищожен, само тогава може да се говори за завръщането им обратно.
Поемайки по този път, трябва да сме наясно, че България трябва да е магнит не само на българи, но на всеки, който иска да живее добре“, изтъкна Лорер, визирайки както намиращите с в беда украинци, така и хората от всяка друга националност.
Министърът изтъкна и парадокса, че „с чужденците може да имаме по-добър успех, отколкото с българите, които носят обида“. Според него ще отнеме време, преди да „докажем, че можем да изградим такава България, която да си ги прибере обратно“.
За целта са нужни данъчни облекчения, политики към младите хора и семействата с деца. Лорер напомни и за идеята за регистър на българите в чужбина, в който да има информация къде и какво работят те. Целта е инвеститорите да могат по-лесно да достигат до тях и евентуално да ги привлекат да работят обратно в България.
Лорер даде позитивния пример с наскоро открития научен институт INSAIT. Той е шанс за първи път в България да има висше образование и наука на световно ниво. Чрез него докторантите вече разполагат с възможност да получат знания от същите швейцарски топ преподаватели, но тук и съответно да останат и да добавят стойност със собствените си изследвания към родната икономика.
Според него е проблем и това, че в България липсва усещането за общност.
В България това усещане, че сме едно – един град, един квартал, една държава – е болезнено накърнено.“