Малинов иска по-високи санкции за ЕРП-тата при проблеми с тока
Министерството на енергетиката предлага годишните инвестиционни разходи на разпределителните дружества да бъдат фиксирани
По-високи санкции, фиксирани разходи за инвестиции в мрежата и онлайн информационна платформа. Това са законодателните мерки, които Министерство на енергетиката ще предложи на Народното събрание след проблемите с електрозахранването в части от България по празниците. Те бяха представени от енергийния министър Владимир Малинов на брифинг след заседанието на Министерския съвет.
Промени в Закона
Със законова промяна МЕ ще поиска повишаване на имуществените санкции, които са предвидени в Закона за енергетиката при неизпълнение на лицензионни дейности и при констатирани нарушения по техническата подготовка на ел. мрежите.
Нашият анализ показва, че предвидените към настоящия момент в закона санкции са прекалено малки, ще предложим увеличения“, обясни Малинов.
Друга мярка, която се предлага е в инвестиционните програми на ЕРП-тата разходите за поддръжка на мрежата да бъдат фиксирани. В момента в инвестициите им за регулаторен период се включват и други разходи – за подобряване на измерването, отчитането, разходи за присъединяване на нови клиенти и др. Целта с промяната на Закона ще бъде ЕРП-тата да бъдат задължени на годишна база за процент инвестиционни разходи за поддръжка на електрическата мрежа.
Като трета мярка се предвижда да бъде създадена отделна онлайн платформа, където кметове и кметски наместници да могат да подават информация в електронен формат към електроразпределителните предприятия за прекъсвания и липса на доставка на ел. енергия.
Малинов се надява предложенията му да бъдат припознати от народните представители.
Той допълни още, че е издал заповед, с която е отказал на ЕРП-тата да признае наличието на непреодолима сила 48 часа след събитието.
Наличието на снеговалеж през зимата не представлява събитие от извънреден характер, което не може да бъде предвидено“, каза той.
Токът ще поскъпне
Предложението за увеличение на цената на тока от 1 януари средно с 9% остава в сила, но е възможно да бъде леко коригирано, обяви след заседание председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Той припомни отново, че пт октомври 2023 г. влезе в сила изменение на Закона за енергетика, в което е записано, че КЕВР изменя определените цени на електроенергията не по често от веднъж на шест месеца, ако има съществено изменение.
Нямаше да има промяна на цените, ако не беше изпълнено условието за това съществено изменение, то трябва да бъде 15%. Изменението е 30% - два пъти повече от минимално изискуемото", коментира Иванов.
Той беше категоричен, че Комисията спазва закона, който налага това увеличение.
КЕВР не своеволно, а за да спази буквата на закона се произнася с ново решение".
По думите му да бъде замразена цената на тока (за каквото се обяви председателя на ДПС Делян Пеевски по-рано) означава големите енергийни дружества, производители на електрическа енергия, да попаднат в тежка финансова криза. Иванов обяси, че техните производствените разходи растат непрекъснато поради това, че растат цените на металите, на проводници, на различни съоръжения, на услугите.
Според него големите енргийни дружества, които снадяваха с електроенергия България, няма защо да носят вина и не трябва да им се отнема от цената.
Иванов допълни, че с използване на всички допустими регулаторни инструменти КЕВР е успяла да намали повишението на цената до 9%, "ако не беше много сериозният труд в Комисията, повишението трябваше да бъде значително по-високо".
Не сме Комисия за защита на потребителите, ние сме Комисия, която трябва да защитава обществения интерес, да намери най-добрия баланс", каза още той.
Регулаторът обясни, че на 1 януари ще се обяви окончателното ценово решение и може да има леки промени.