Манията по SPAC компаниите ли е новият дот-ком балон?
Кухите фирми може да се окажат илюстрация на най-лошото отпреди 20 години
Дот-ком балонът от края на миналия век не завърши добре нито за фондовите пазари, нито за инвеститорите. Също така той предизвика редица неетични и манипулативни практики, които петниха Уолстрийт и финансовите анализатори години. Две десетилетия по-късно спящите SPAC – кухите фирми, предоставящи възможност на частни компании да ги придобият и така да станат публични – изглежда провкира подобни практики и спекулации, пише MarketWatch.
По-голямата част от парите, събрани чрез първоначални публични предлагания, сега са доминирани от тези SPAC структури. Затова тази тенденция „не може да бъде пренебрегната“, отбелязват експерти. И посочват:
Ние от CFA Institute, глобална професионална група, която насърчава етиката, образованието и професионалните постижения в глобалната инвестиционна индустрия, сме особено загрижени за щетите, които SPAC могат да нанесат на доверието на инвеститорите във фондовия пазар в дългосрочен план.“
Според експертите SPAC насърчават манталитета за бързо забогатяване и могат да изложат някои инвеститори на неразумни рискове. Разглеждайки целостта на пазара, те акцентират върху структурата на тези компании. По своята същност те са предназначени за IPO-та (първични публични предлагания), а самите те също със силно спекулативен характер.
Въпреки това SPAC версията на IPO въведе няколко обрати по отношение на пазарната справедливост и защитата на инвеститорите. Никога структурата не е била толкова доминираща, нито IPO-тата са били толкова популяризирани чрез подкрепата на знаменитости и нерегламентирано говорене в социалните медии. „Тези изключително сложни структури се рекламират като възможност за частен капитал с възвръщаемост на частния капитал за индивидуалния инвеститор с много малко доказателства в подкрепа на тези твърдения“, казват експертите.
Отбелязвайки, че те все пак са шанс човек да се възползва от свободния пазар, анализаторите са категорични, че трябва да се вземат мерки срещу дезинформацията и манипулацията, които отровиха ерата на доткомите.
Затова и CFA Institute са се заели да работят по-задълбочено по темата, като са ангажирали практици в индустрията, фондови борси, спонсори на SPAC, академични експерти и защитници на инвеститорите.
Капитализмът на свободния пазар е напълно видим в смелия нов свят на SPAC. Вълнението от намирането на следващия технологичен гигант или промяна на играта в биофармацията може да бъде опияняващо за индивидуалните инвеститори, които обикновено са изключени от възможности за частен капитал.
Това, което ни тревожи, е дали тази нова структура ще доведе до липса на доверие у инвеститорите в пазара на IPO като цяло и сред нововъзникващите компании с растеж в частност.“