Люксембург е помогнал на над 340 компании да скрият данъци
В някои от случаите те са се радвали на ефективни данъчни ставки от по-малко от 1% върху печалбата
LuxembourgLeaks
Документи, описващи данъчния режим на Люксембург за над 340 мултинационални компании, бяха публикувани в сряда, пише британският бизнес всекидневник The Financial Times (FT). Изтеклите документи подклаждат дебата за предполагаемите благоприятни данъчни сделки с корпорациите, предлагани от властите на Великото херцогство в последните години.
Международният консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) - глобална мрежа, базирана в САЩ, алармира, че е разгледала близо 28 000 стр. от изтеклите документи. В тях са изложени специални данъчни сделки, сключени от страна на данъчните власти на Люксембург с някои от най-големите корпорации в света.
Документацията показва нагледно как стотици международни компании са превеждали стотици милиарди долари в Люксембург, за да спестят милиардни данъци. "В някои от случаите изтеклите записи показват, че компаниите са се радвали на ефективни данъчни ставки от по-малко от 1% върху печалбата, за което са се разбрали с властите на Люксембург“, пише FT.
Поверителните документи се отнасят най-вече за клиентите на американската консултанска фирма PriceWaterhouse&Coopers (PwC), като според ICIJ ръководителите й са помогнали на редица мултинационални компании да получат най-малко 548 данъчни преференции в Люксембург между 2002 г. и 2010 г. Документите са основно за авансови данъчни споразумения - облекчения, определящи начина, по който предприятията предстои да се облагат с данъци.
Британският всекидневник The Guardian, който е сред основните новинарски организации в шестмесечно разследване, пише, че PwC е отговорил на въпросите, поставени пред него от ICIJ. Според тях информацията на разследващите журналисти се основавала на "остаряла" и "открадната информация ", кражба на която била вече „разследвана от компетентните органи".
Изданието пише, че договореностите за преференциите са ''напълно легални " и, че някои компании ще продължат да се стремят да получат данъчен комфорт от Люксембург и по причини, различни от избягването на данъци.
Някои от документите в „теча“ са разкрити през 2012 г. от френския журналист Едуард Перин за телевизия France 2 и от британската BBC. Но по-голямата част от файловете никога досега не е била публична. Едуард Перин казва, че документите са открити с големи трудности, тъй като " Люксембург сваля тайните от данъчните споразумения с неохота и много частично и то по искане на Европейската комисия (ЕК), която в момента разследва използването на преференциите, като евентуална незаконна държавна помощ".
ЕК проверява дали решенията, приети от люксембургската данъчна администрация по отношение към италианския автомобилен гигант Fiat или американската он-лайн книжарница Amazon се приспадат към неправомерна държавна помощ, забранена според от конкурентното законодателство на ЕС. Случаите стават особено чувствителни политически, защото новият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер беше премиер на Великото херцогство по време на разкритите сделки. Всички страни и компании, подлежащи на разследването за държавна помощ отхвърлят всякакви обвинения в сговор или законови нарушения.
Миналата година ICIJ публикува разследване въз основа на повече от 2 млн. документи от друга „офшорка“ - Британските Вирджински острови, което влезе в историята като един от най-големите информационни течове в историята.