Методиката за ценообразуване на балансиращата енергия няма да се променя
На производители и търговци извънредно ще бъдат изплатени компенсации
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) засега няма да променя методиката, по която се формират цените на балансираща енергия. Вместо това ще бъдат изплатени компенсации, осигурени от надвзетите приходи на търговците и координаторите на балансиращи групи. Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти в четвъртък.
Компенсацията ще е само за 19 май, когато на производители, търговци и координатори бяха наложени огромни санкции заради недостатъчно или свръхпроизводство. Това предизвика огромен стрес в системата, предупреждения за фалити и заплахи с протести. За изчисляването на компенсацията ще се използва коефициент, който да доведе до намаляване на цената на енергията за недостиг само за този конкретен екстремен ден.
Официално решението ще излезе в петък, както обещаха от регулатора миналата седмица.
Оценката на надвзетите от ЕСО приходи от координаторите възлиза на 26.4 млн. лв.
Това е изключителна ситуация", категоричен беше Иванов.
Той обясни, че причините да се случи това са самите търговци и координатори, които не са осигурили персонал, който своевременно да реагира на промените в метеорологичната обстановка.
Практиката беше в петък те да подават график за следващите три дни – събота, неделя и понеделник", добави председателят на КЕВР.
19 май беше неделя и промените, които са отразени в метеорологичните прогнози в събота, не са отчетени.
Това бездействие, според Иванов, се е отразило особено силно на този ден, тъй като е липсвала каквато и да е реакция от тези дружества.
Защото първо те можеха с предизвестие от 2 часа да закупят енергия от пазара „В рамките на деня“, като цената за този ден се е движела между 50 и 270 евро, далеч от цената, която достигна балансиращата енергия от ТЕЦ „Марица-Изток 2“ – 1710 лв./MWh", обясни още Иван Иванов.
Втори вариант е бил електроенергия да се внесе от чужбина и проверката на КЕВР показва, че в същия ден е имало свободен входящ капацитет от Румъния и Гърция в размер на около 2500 MW.
Нито едното, нито другото беше извършено“.
Защо цената беше толкова висока?
Цената на балансиращата енергия е била висока, тъй като са се изчерпали възможностите на ВЕЦ-овете на НЕК.
Затова дружеството, което може да предостави балансираща енергия, е ТЕЦ „Марица-Изток 2“. Но той е повишил прекалено много цената, която предлага.
Фактически това се получава, защото България все още не е член на европейската платформа Pikasso, която е за автоматично, вторично регулиране на честотата и на обменните мощности“, каза Иванов.
„Ако вече бяхме членове на платформата, щяхме да получим заявки за доставка на балансираща енергия от други страни членки на Европейския съюз и щеше да има конкуренция. В ситуацията, в която се намирахме на 19 май, нямаше конкуренция.“
Иванов е категоричен, че това няма общо с характера на методиката и с приемането ѝ.
Без корекции в методиката
В методиката на КЕВР за момента няма да се правят корекции, категоричен беше Иван Иванов. Той обясни, че за да се променя нормативен акт е необходимо да се натрупа достатъчно количество статистическа информация.
Този акт трябва да действа не по-малко от три месеца, а дори шест, за да се види има ли тенденция, която да покаже, че актът е действително правилен“.
От влизането в действие на методиката са минали по-малко от два месеца (тя започна да действа на 1 май – бел. ред.).
Според Иванов някои определени среди продължават да смятат, че методиката е виновна и трябва да се коригира, но остава въпросът: защо има дружества – координатори и търговци, които не само не претърпяха загуби, но и спечелиха на този ден.
Ако една методика е виновна, трябва в еднаква степен негативите да се отнасят към всички участници“, казва председателят на регулатора.
Той обясни, че тези, които не са претърпели загуби, са дружества, които наистина са следели промяната в метеорологичните условия, отчели са ден по-рано, че ще е облачно на 19 май и са направи необходимото да си закупят количества „В рамките на деня“. Даже някои от тях вероятно са продали като балансираща енергия по-големите количества, които са закупили.
Относно това дали екстремният за пазара 19 май може да се повтори, от КЕВР обясниха, че следят ежедневно небалансите и след този кризисен ден има следващо повишаване на 28 май, но в по-малка степен и то е изчистено много бързо.
През юни практически няма такъв голям небаланс и вероятно екстремният майски ден е имал дисциплиниращ ефект за участниците на пазара.
Виждам как постепенно размерът на небаланса намалява“, каза Иванов.
Сега средната цена за небаланс се движи между 300 – 600 лв./MWh, или 70 – 80% по-малко от достигната на 19 май стойност.
С присъединяването на ЕСО към Picasso регулаторът няма да има никакви възможности за реакция.
Иванов обясни, че търговци и координатори са начислили част от цената за небаланс за 19 май към производителите на възобновяема енергия. Той обаче напомни, че ако липсва текст в договорите за прехвърляне на задължение, то е абсолютно неправомерно и КЕВР ще се произнесе по жалби, които вече постъпват от ВЕИ производителите.