МФ очаква сравнително висок растеж на българската икономика през 2023 г.
Темпът на нарастване на заплатите ще се забави успоредно с успокояването на инфлацията
Финансовото министерство очаква забавяне на икономическия растеж тази година до 1.8% от 3.4% през 2022 г. Въпреки сериозното изоставане това е една от най-оптимистичните прогнози за брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за тази година. Това става ясно от пролетна макроикономическа прогноза на ведомството, на която ще се базира бюджетът, който финансовият министър Росица Велкова предстои да публикува.
Миналия месец Европейската комисия прогнозира 1.4% ръст, а Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) – 1.9%.
Финансовото министерство очаква икономическото забавяне да бъде резултат от влошените външно търсене и условия на финансиране в среда на растящи лихви. Нарастването на частното потребление ще бъде подкрепено от растежа на доходите, но ще се забави спрямо 2022 г. в синхрон с по-слабото нарастване на заетостта и на кредитите за домакинствата.
В резултат на цялостното ограничаване на икономическата активност се очаква забавяне на ръста на заетите лица. Украинските имигранти в България няма да окажат особено влияние върху заетостта, тъй като броят на украинците в България в момента е под 50 хиляди души, включително малки деца.
През тази година очакванията са ръстът на заплатите също да се забави в съответствие с очакванията за отслабване на инфлацията от 13% през 2022 г. до 8.7% тази година.
Частните инвестиции ще продължат да бъдат потиснати поради високата несигурност и влошаване на условията за финансиране. Растежът на износа ще се забави съществено поради по-слабото външно търсене. Това ще се отрази и в по-силен отрицателен принос на нетния износ към изменението на БВП.
В бъдеще
За следващите две години се очаква намаляване на икономическата несигурност, което да подкрепи потреблението и инвестициите. В резултат на това растежът ще бъде между 3 и 3.3% и през 2024 г. брутният вътрешен продукт ще докосне 200 млрд. лв.
Броят на заетите ще се покачва, като търсенето на работна ръка ще продължи да бъде високо. Нарастването на доходите ще остане относително високо и през 2024 г., след което ще се забави с по-голяма стъпка.
През следващите години прогнозата е инфлацията да продължи да се забавя – до 3.8% през 2024 г., а през 2026 г. да достигне смятаните от централните банки по света здравословни темпове около 2%. Това ще доведе до по-високо нарастване на потреблението на домакинствата.
Прогнозата на финансовото министерство е силното търсене на кредити от последната година да се забави през тази година в резултат от вдигането на лихвите и по-високите нива на антицикличния буфер, определяни от БНБ. Все пак кредитирането за бизнеса ще се задържи на стабилни нива заради изпълнението на дейностите по Плана за възстановяване.
Какви са рисковете?
Рисковете пред прогнозата са основно по линия на войната в Украйна и несигурността около нея.
Високата задлъжнялост и покачващата се цена на обслужване на дълга пък увеличават риска от просрочване на текущите плащания към кредиторите и влошаване на финансовата стабилност. Това би се отразило негативно върху пазара на недвижими имоти, строителството и потреблението на домакинствата.