МФ сви наполовина прогнозата за българската икономика
Асен Василев вече очаква двуцифрена инфлация и ограничаване на покупателната способност на населението
Финансовото министерство сви наполовина прогнозите си за икономическия растеж на България през 2022 и 2023 г. заради войната в Украйна. Според публикуваната във вторник пролетна икономическа прогноза ускорената инфлация, намаленият износ към Русия и Украйна (бел.р. – той представлява около 3% от общия експорт на страната), отлагането на част от инвестициите поради несигурността и затрудненията във веригите на доставка свиват ръста на брутния вътрешен продукт за 2022 г. от 4.8 на 2.6%. За следващата година ревизията е по-малка и от 3.7% прогнозата пада на 2.8%.
Ведомството на Асен Василев коренно променя и вижданията си за инфлацията тази година, като вече очаква тя да се ускори до 10.4%. Преди два месеца, когато се изготвяше бюджета за 2022 г. и преди Русия да започне войната си в Украйна, прогнозата беше за 5.6%. МФ очаква поскъпването на стоките и услугите да се ускорява до третото тримесечие на годината. За следващата година прогнозата е инфлацията да се забави до около 5%, а след това – да слезе на здравословните според Европейската централна банка нива от около, но малко над 2%.
Финансовото министерство допълва, че войната в Украйна ще се отрази на икономиката чрез ограничаване на покупателната способност. Очакванията са потреблението на домакинствата да нарасне само с 2.4% тази година, което представлява съществено забавяне спрямо изминалата. В прогнозата ръстът на износа е ограничен до 3.1%, а безработицата – до 5%.
Като положителен факт от ситуацията ведомството посочва потокът на бежанци към страната, който се предвижда да ускори икономическата активност. В документа се допуска, че в България ще останат около 135 хиляди украински бежанци, от които около 55 хиляди ще започнат работа тук.
Успоредно с това туризмът ще получи пореден тежък удар от липсата на руски и украински туристи, а заради по-високата несигурност и географската близост на България до конфликта посредством Черно море се очаква забавяне на ръста на посещенията от други страни.
Икономическата прогноза е съставена на база цена на суровия петрол сорт Брент от около 100 долара за барел през 2022 г. и поевтиняването му до около 78.6 долара за барел през 2025 г. По-съществено поскъпване МФ очаква при торовете – с над 40%, което ще се отрази и на ръста на цените на храните, както и при металите – с 21%. Прогнозата е и на базата, че епидемичната обстановка ще се подобрява и евентуални бъдещи вълни ще бъдат повод само за временни локални ограничителни мерки.
Според икономистите на министерството търсенето на кредити ще се забави с оглед на икономическата ситуация и повишената несигурност до ръстове от около 4.6% при фирмените заеми и 9.9% при домакинствата. За ограничаване на ръста на кредитите влияние ще окаже и обявеното от БНБ увеличаване на антицикличния капиталов буфер от октомври 2022 г. и от януари 2023 г.
Според ведомството на Василев обаче въпреки прогнозираното забавяне при жилищните кредити, през 2022 г. темпът им на растеж ще остане относително висок, тъй като покупката на жилище е основна алтернативна форма за инвестиция или за съхранение на стойността в среда на висока инфлация и ниски лихвени проценти.
Очакванията са обемът на фирмените кредити да се увеличи по-значително през 2023 г., когато притесненията около инвестиционната активност бъдат загърбени, а Планът за възстановяване подкрепи инвестициите.
Според прогнозата на МФ гражданите ще продължат да трупат депозити и през 2022 г. заради несигурността около войната в Украйна.