Microsoft е детронирана: Как Nvidia стана най-скъпата компания в света?
Преди осем години акциите на компанията струваха по-малко от 1% от сегашната си цена
Nvidia се превърна в най-скъпата компания в света, след като във вторник цената на акциите ѝ се покачи до исторически връх. Акциите на производителя на чипове завършиха борсовия ден на ниво от близо 136 долара, което представлява ръст от 3.5 %.
Поскъпването направи Nvidia по-ценна от Microsoft. А изкачването до върха в класацията се случва, след като по-рано този месец тя изпревари Apple.
Американската компания Nvidia произвежда компютърни чипове, които на практика направиха възможно бурното разгръщане изкуствения интелект и внедряването на мощни AI софтуери. Търсенето на нейните продукти увеличи чувствително продажбите и печалбите ѝ през последните няколко години.
Много инвеститори вярват, че печалбите ѝ могат да нараснат още повече, което доведе до рязко покачване на цената на акциите ѝ, независимо че някои поставят под въпрос високата ѝ оценка.
Повишението на цената на акциите във вторник означава, че пазарът вече оценява компанията на 3.34 млрд. долара. От началото на тази година цената се е увеличила почти двойно.
Преди осем години акциите на компанията струваха по-малко от 1% от сегашната си цена.
Конкуренцията между разработчиците на изкуствен интелект е ожесточена. Microsoft, Alphabet, собственик на Google, Meta и Apple са само част от технологичните гиганти, които се борят да създадат продукт, който да победи останалите. Тази конкуренция е от полза за Nvidia, която доминира по-голямата част от пазара на чипове за изкуствен интелект.
Поради това инвеститорите смятат, че компанията ще продължи да увеличава стойността си. Продажбите и печалбите на Nvidia надминаха очакванията на много анализатори през последните години.
През май, след публикуването на последния набор от финансови резултати, технологичният анализатор на Quilter Cheviot Бен Барингер заяви, че компанията „отново е преодоляла много високо препятствие“.
Търсенето също не показва признаци да спре“, добави той.
Някои обаче са по-предпазливи.
През февруари кредитният анализатор на Barclays Сандип Гупта заяви, че големият пазарен дял на Nvidia трудно ще се запази, като се има предвид нарастващият брой съперници. Той постави и въпроса за това как клиентите на Nvidia ще печелят от софтуера с изкуствен интелект.