Мигрантите ще стимулират просперитета
Те работят усилено, плащат данъци и компенсират застаряващото население на развитите държави
Мащабната миграция на хора от бедни страни към по-богати ще промени формата на икономическото развитие на света за десетилетия, но също така ще помогне за слагане на край на бедността и ще увеличи глобалния просперитет, ако потоците имигранти са правилно насочени и регулирани, смята Световната банка, пише в. The Guardian.
Световният мониторингов доклад за 2015/2016 г., публикуван в началото на годишната среща между Световната банка и Международния валутен фонд сочи, че в света има голямо демографско неравенство, тъй като населението в развитите страни намалява, а в слаборазвитите се увеличава.
„Ако спрямо миграцията бъдат приложени правилните политики, то тя може да се превърне в двигател на икономическия растеж. Ако страните със застаряващо население създадат начин бежанците и мигрантите да участват в икономиката – всички ще спечелят. Повечето доказателства сочат, че мигрантите работят усилено и допринасят повече с данъците, които плащат, отколкото да консумират социални придобивки“, заяви председателят на Световната банка Джим Йон Ким.
В доклада се казва, че кризата с бежанците в Европа само допълнително подчертава необходимостта от анализ на демографските промени и като добавя, че независимо от това дали хората мигрират, за да избегнат опасност, или за да подобрят бъдещето си, глобалните икономически дивиденти, които те носят, могат да бъдат значителни.
„Миграцията може да помогне на страните да се приспособят към постоянните демографски промени“, твърдят от Световната банка.
„Като се има предвид обикновено високото ниво на ограничения върху движението на хора през границите, потенциалните ползи от разширяване на легалната и безопасна миграция са големи. Демографските различия могат да увеличат тези ползи“, смятат експертите.
В изследването се твърди, че миграцията от по-млади, развиващи се държави към застаряващи такива, с висок стандарт на живот, може да помогне за преодоляване на спада на населението в трудоспособна възраст в последните. Този процес води до подобряване на перспективите за растеж и осигуряване на устойчивостта на публичните финанси в развитите страни.