Милиардерът, който иска да спаси „полудялата“ криптоиндустрия
Преди години той продава апартамента си, за да купи биткойн. Днес е сред лидерите в един от най-бурните сектори
Основателят и главен изпълнителен директор на Binance Чанпън Джао отново е в светлините на прожекторите, този път в ролята ли на „бял рицар“ на криптото в момент, когато индустрията е въвлечена в поредната си тежка криза. Канадският милиардер влезе в заглавията на световните медии и тази седмица, след като предложи да подаде ръка на пострадали от финансовите турбуленции предприемачи с идеята така да помогне за възстановяването на целия сектор, пише CNN.
Джао, известен с инициалите си „CZ“, направи предложението си само дни след като отмени офертата за спасяването на една от най-големите криптокомпании в света, FTX. Дружеството фалира два дни по-късно.
Основателят на Binance обяви в понеделник, че за да смекчи по-нататъшните щети от колапса на FTX, неговият екип ще създаде фонд за възстановяване на индустрията. Целта е той да помогне на проекти, които иначе са силни, но са в ликвидна криза.
Binance, най-голямата борса за криптовалута в света, е отворена към партньорство с други играчи в индустрията, които биха искали да участват като инвеститори, стана ясно още от написаното от него в Twitter.
Крипто няма да изчезне. Все още сме тук“, добави Джао. „Да (го) възстановим.“
Скромно начало
Джао стартира Binance през юли 2017 г. в Китай, като постепенно го превърна в най-голямата криптоборса в света. През септември същата година, пише в блога си компанията, повечето от нейните служители са напуснали страната, след като китайското правителство издаде меморандум, забраняващ работата на криптоборсите. По думите на Джао това се е случило, преди изобщо Binance да бъде официално инкорпорирана в страната и в този ред на мисли спорът дали тя е китайска компания е предрешен.
Четири години по-късно, през септември 2021 г., китайските власти обявиха всички бизнес дейности, свързани с криптовалута, за незаконни.
Според публикации в блога на компанията Джао е роден в Китай, живял е в централната провинция Анхуей, докато през 1989 г., когато е на 12-годишна възраст, емигрира в Канада с майка си.
Джао прекарва тийнейджърските си години във Ванкувър. А за да помага на семейството си, работи в Макдоналдс. Въпреки това интересите му го отвеждат в университета Макгил, където учи компютърни науки. Впоследствие работи върху софтуер за търговия за Токийската фондова борса и Bloomberg.
За криптовалутите научава през 2013 г. по време на игра на покер, пише още на сайта на Binance. Оттогава посвещава живота си на зараждащата се индустрия.
Той дори продаде апартамента си, за да купи биткойн.“
Пътят към успеха не е лесен.
Подобно на други борси, Binance се изправи пред значителни регулаторни препятствия по света през последните години, включително строги рестрикции в Обединеното кралство и Канада. Също така компанията е в предупредителния списък за инвеститорите в Сингапур, чрез който централната банка изрично алармира, че платформата не е лицензирана или регулирана на местно ниво.
Миналата седмица Джао отговори на спекулациите относно статута на компанията в града държава, като написа в Twitter, че Binance „не е забранен, просто все още няма лиценз“.
Джао подчертава предизвикателствата пред компанията, като това, че е роден в Китай – факт, който по презумпция изправя Binance пред неоправдани, по думите му, подозрения. „Изводът е, че тъй като имаме етнически китайски служители и може би защото аз съм етнически китаец, ние сме тайно в „джоба“ на китайското правителство. Ние сме лесна мишена за специални интереси, медии и дори политици, които мразят нашата индустрия“, написа той в скорошна публикация в блог.
Аз съм канадски гражданин, точка.“
Към септември Binance има дъщерни дружества в страни, включително Испания, Италия, Франция, Бахрейн и Обединените арабски емирства, добави Джао.
Основателят на най-голямата криптоплатформа привлече внимание по-рано тази година, като стана един от най-богатите хора на Земята. През януари приблизителното му нетно състояние достигна 96 милиарда долара, с което той влезе в редиците на лидери като основателя на Oracle Лари Елисън, но и надмина индийския магнат Мукеш Амбани.
Оттогава състоянието му спадна до 16.9 милиарда долара, тъй като стойността на криптовалутите се срина, според изчисления от индекса на милиардерите на Bloomberg.
Говорител на Binance каза по-рано пред CNN Business, че „CZ възнамерява да раздаде по-голямата част от богатството си, около 99%, точно както други предприемачи и основатели“.
Бурна седмица
Джао бе подложен на натиск от индустрията, бидейки един от последните титани в разтърсения от кризи сектор. В момента бизнесът е в разгара на т.нар. „крипто зима“, която бе предизвикана от колапса на TerraUSD (б.р. – алгоритмичен стейбълкойн, представляващ вид криптовалута, която трябваше да бъде обвързана едно към едно с щатския долар).
През май TerraUSD загуби обвързаността си с долара, което доведе до колапса на неин сестрински токен и в крайна сметка отключи огромна глобална ликвидна криза в криптоиндустрията.
Миналата седмица Джао предложи спасителен пояс на Сам Банкман-Фрийд, 30-годишният основател на конкурентната криптоборса FTX. Шефът на Binance каза, че неговата фирма е била помолена да помогне на закъсалата платформа, бореща се с ликвидността. В отговор Binance обяви, че ще купи по-малкия играч.
Но в шеметна поредица от събития гигантът почти веднага се оттегли от сделката. След преглед на финансите на FTX компанията каза, че е стигнала до заключението, че проблемите ѝ са
извън нашия контрол или възможност да помогнем“.
Сделката бързо се разпадна, проправяйки пътя за обявяване на фалит на FTX и оставката на Банкман-Фрийд.
Новината отбеляза зашеметяващ провал за един от най-уважаваните предприемачи в индустрията, също сочен по-рано за спасител на криптосектора, след като се опита да помогне на няколко други играчи да се задържат на повърхността чрез подобни сделки тази година.
След неслучилата се покупка Джао говори откровено за оставащите предизвикателства в сектора. Той призова регулаторите да погледнат отвъд правилата за борба с изпирането на пари и познаване на клиента, вместо това да се съсредоточат върху операциите, бизнес моделите и резервите на борси като FTX.
Той каза, че сравняването на настоящия крипто хаос с глобалната финансова криза от 2008 г. е „вероятно точна аналогия“.
Това е опустошително за индустрията. Голяма част от доверието на потребителите е разклатено“, добави Джао. „Върнахме се назад няколко години.“
Тази седмица Джао призова за по-мащабна регулация. Съществува „голям риск“, каза той. „През последната седмица видяхме, че нещата в индустрията полудяват, така че имаме нужда от някои разпоредби, трябва да направим това правилно.“