4 милиона барела ирански петрол пътуват към Европа
Иран е решен да възстанови своя дял от световния пазар на нефт - независимо от цената
Танкери с 4 милиона барела петрол на борда ще отпътуват от
Иран за Европа в рамките на 24 часа, съобщава информационна агенция Shana, позовавайки
се на изявление на ръководителя на Националната иранска петролна компания Рокнодин
Джавади.
"Два милиона барела от този товари ще получи френската компания Total, а останалата част - две компании от Русия и Испания" - каза Джавади.
По-рано, първи заместник-председател на Иран Ешак Джахангири каза, че износът на петрол от Иран през март 2016 ще бъде 1,5 милиона барела на ден.
Освободен от дългогодишните санкции, Иран е решен да възстанови своя дял от световния пазар на нефт - независимо от цената.
"Иран е решил да си върне своя дял от продукцията на ОПЕК на всяка цена", каза един от най-висшите икономически служители в страната, Мохамед Нобакхт в интервю за CNN. "Сривът в цената на петрола, със сигурност не е това, на което ние базираме решенията си.”
Колапса в цената на суровия петрол през последните 18 месеца е задействан от свирепата битка за пазарен дял, водена от ОПЕК, Саудитска Арабия, срещу производители като САЩ и Русия.
Иран очаква да увеличи износа на петрол от около един милион барела на ден в рамките на една година. В новия бюджетен план, който ние сме предложили на парламента за следващата година, делът на петрола е по-малко от 25% на сто, добави той.
В рамките на пет години, Иран се надява да увеличи приходите от петрол, като ще инвестира в изграждане на нова инфраструктура в страната.
"И ние можем лесно да създадем 900 000 до 1 милион работни места, особено за по-образовани млади хора. Това е реалистична цифра, не оптимистична."
Европейските компании се очаква да инвестират много повече в Иран, отколкото американски, но той подчерта, че Иран е отворен за правене на бизнес с Америка.
По всичко личи, че Иран се завръща на международната икономическа сцена, поне за сега, с потенциала да даде друга насока на отношенията в Близкия Изток. Саудитска Арабия е дълбоко притеснена от „отварянето” към Запада на един от най-върлите й конкуренти в региона.