Мирослав Найденов ще връща ССИ в Тристранката
Бившият земеделски министър оглави бизнес организацията
Формално ССИ изпълнява критериите за членство в Тристранката, тъй като отговаря на изискванията на наредбата за национално представителна организация, заяви Найденов пред "Труд". В съюза членуват около 4000 фирми със 160 000 заети в тях. До 6 месеца е възможно ССИ да получи формално представителност.
Според Найденов призванието на ССИ е да защитава интересите на малкия и среден бизнес, тъй като големите национално представителни работодателски организации представляват големия индустриален бизнес.
Целта на ССИ е да се превърне в омбудсман на малкия бизнес, който има труден достъп и до администрация, и до законодателна инициатива. Малките фирми са натоварвани и с редица излишни държавни регулации, друго бреме пред тях са и общинските регулации, заявява Найденов.
Според него добилият популярност нов данък "уикенд" ще удари сериозно малките фирми и ССИ ще се стреми да защитава техния интерес.
Екшън план, с който може да се разреши кризата е подготвил Съюзът за стопанска инициатива заедно с Националното сдружение на българските превозвачи. Възможно е още днес да се създаде логистичен център в министерството на транспорта и всички автомобили, които чакат вече трета седмица на Кулата, да бъдат пренасочени по алтернативни маршрути. По оценка на експертите това ще бъдат допълнителни около 1000 км, които ще струват около 350 евро на тир. Това каза Найденов през бТВ тази сутрин.
Средствата първоначално ще трябва да се поемат от правителството, след което правителството ще претендира тази сума пред ЕК от т. нар. фондове за форсмажор. За около 10 дни сумата би била в размер на около 3,5 млн. евро, разясни Найденов.По думите му това е европейска практика, често такива блокади има между Франция и Испания.
Според него заради блокадата правителството също търпи загуби от намаление постъпления от данъци и акцизи. Загубата ни е много повече от това, което ще платим. В момента фирмите губят повече, подчерта Найденов. Няма да го има и хуманитарният проблем, тези хора страдат, нямат никакви санитарни условия, допълни той.
Найденов подчерта, че по казуса е необходимо българското Министерство на външните работи да бъде изключително активно. Трябва да се поиска извънреден Съвет на министрите, да се информира ЕК, да се задейства наказателна процедура спрямо Гърция, изреди бившият земеделски министър.
На гърците ще започне да им пука тогава, когато платят масрафа, каза още бившият земеделски министър. Според него, ако по настояване на България ЕК стартира наказателна процедура спрямо Гърция и страната бъде глобена, гърците „ще ги заболи”.