Мисия възможна: Хора с увреждания стават астронавти
Проучванията, направени на борда на експериментален полет, показват как физическата среда на космическите кораби може да бъде модифицирана
Да станеш астронавт не е лесна задача. Не всеки може да се справи с трудния подбор. Космическата компания Mission Astro Access (MAA) обаче желае да обори твърдението, че пътуването в космоса е само за тези, които отговарят на специфични физически критерии. Екипаж от 12 хора с увреждания участва в безтегловен параболичен полет, проведен на борда на самолет на МАА.
Беше вълшебно. Исках да изпитам чувството на безтегловност, още когато бях 4-годишен. Всички обаче ми казваха, че това е напълно невъзможно“, каза за BBC Сина Бахрам.
Слепият компютърен специалист беше един от посланиците инвалиди, избрани да участват в полет с нулева гравитация. „Носиш се нагоре и краката вече не те дърпат надолу. Седиш на земята и за да полетиш, е нужно само да се отблъснеш с пръст. Когато изчезна моята постоянна отправна точка – гравитацията, бях леко дезориентиран. Когато свикнах, открих, че мога да се отблъсквам с лекота“, обясни Бахрам.
През октомври екипажът на MAA пътува до Лонг Бийч, Калифорния, и се качи на Boeing 727. По време на експеримента машината преминава в режим на свободно падане, създавайки безтегловност за около 20 секунди. Всеки член на екипажа изпълнява конкретни задачи, в съответствие с увреждането си. Проучванията, направени на борда, показват как физическата среда на космическите кораби може да бъде модифицирана, така че всички астронавти и изследователи, независимо от уврежданията на Земята, да могат да бъдат пълноценни в космоса.
Например, резултатите от полета могат да помогнат за поставяне тактилни пътища в и около совалките или използване на звук или вибрации за предаване на информация. Астронавтът на НАСА Крис Хадфийлд знае какво е чувството да не може да използваш сетивата си по време на космическа разходка. През 2001 г. той губи временно зрението си, след като в скафандъра му прониква почистваща течност.
Припомняме, че през февруари тази година Европейската космическа агенция (ЕКА) проведе първата си кампания за набиране на персонал от 11 години насам. Европейският еквивалент на НАСА се стреми да наеме повече жени астронавти, както и хора с увреждания, които винаги са мечтали да отидат в космоса.
Ние гледаме към Луната и Марс. Имаме нужда от много отлични астронавти за в бъдеще. За да стигнем по-далеч, отколкото някога сме били преди, трябва да изглеждаме по-отворени от всякога", каза генералният директор на ЕКА Ян Уорнър.