1.5 млн. лв. ще струва пилотната система за е-гласуване
На евроизборите през 2019 г. българите ще могат да гласуват дистанционно и електронно
~ 2 мин.
Близо 1.5 млн. лв. ще струва целият процес по изграждането на система за дистанционно електронно гласуване, от която българите ще могат да се възползват още на изборите за европарламент през 2019 г. Това стана ясно по време на събитие на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ), на което бе обявен старт на проекта.
Той се осъществява във връзка с промените в Изборния кодекс, според които трябва да се изгради пилотна система за дистанционно е-гласуване в България.
„Дистанционният електронен вот не отменя гласуването с хартиена бюлетина, а предоставя на гласоподавателите бърза, достъпна и по-ефективна от гледна точка на грешки и разходи алтернатива, въпреки недостатъците, свързани основно с дигиталната грамотност и киберсигурността“, коментира Иван Модев, директор на Дирекция „Планиране и управление на дейности и проекти за е-управление“ в ДАЕУ.
В следващия един месец предстои да бъде извършен анализ на всички съществуващи международни практики за дистанционно е-гласуване. "На база на събраната информация ще се направят препоръки към изграждането на българската система", обясни ръководителят на проекта Силвия Митева.
Анализът трябва да бъде готов до 15 ноември, а данните от него оповестени публично на специално събитие. То ще бъде двудневно и на него ще се извърши симулация със система, близка и приложима към българското законодателство. В рамките на експеримента ще се разиграят три вида избори – местни, за народни представители и европарламентарни.
До края на годината ще се избере и изпълнител, който да изгради същинската система за дистанционно е-гласуване. След като тя бъде готова, в рамките на 2018 г. ще бъде тествана отново експериментално, но в реални избори. Гражданите ще могат да я изпробват още тогава, но резултатите все пак няма да бъдат отчетени като валидни.
Това обаче се очаква да стане възможно на изборите за европейски парламент през 2019 г., когато всеки български гражданин ще има възможност да гласува и по този начин.
Проектът "Изграждане и внедряване на пилотна система за дистанционно електронно гласуване" се осъществява по ОП „Добро управление“. В него Държавната агенция "Електронно управление" си партнира с Централната избирателна комисия.