Много липси и грешки в офертите за строежа на „Турски поток” през България
За по-малко от седмица комисията към „Булгатрансгаз” е разгледала подадените оферти от тримата кандидати
За по-малко от седмица комисията към „Булгартрансгаз” е разгледала подадените оферти от тримата кандидати за строителството на „Турски поток” през България. Протоколът от анализираните документи е качен на 14 март в сайта на дружеството, а крайният срок за подаване на оферти беше 6 март. Стойността на проекта, който ще бъде платен от българската държава, е 2.8 млрд. лв. Възвращаемостта от транзитни такси ще бъде най-малко 20 години.
Разгледани са офертите на:
- ДЗЗД „Консорциум–Газово развитие и разширение в България“ (ГРРБ) с участници „Консорцио Варна 1“ (учредено от „Бонатти“ С.п.А и „Макс Щрайхер“ С.п.А) и „Комплишънс дивелъпмънт“ С.А.Р.Л- клон България, която е регистрирана у нас на 3 януари 2019 г.;
- Обединение от унгарските Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo Zrt;
- Обединение Консорциум „Аркад“ с участници „Аркад Ей Би Би” С.п.А и „Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни”.
Офертата с руска следа
От офертата на ГРРБ става ясно, че двете дружествата в консорциума ще си поделят дейностите по проекта поравно. Финансирането обаче ще дойде само от единия участник - „Комплишънс дивелъпмънт” С.А.Р.Л- клон България.
Според информация на „Капитал” именно това дружество е руската връзка с българския проект, за която пък по-рано писа руското издание РБК. В края на февруари в медията излезе информация, че компанията на руския металургичен магнат Дмитрий Пумпянский - „Трубная металлургическая компания” (ТМК), ще спечели търга за изграждането на газопровода „Турски поток” през България. Малко по-късно в „Капитал” излезе информацията, че „Комплишънс дивелъпмънт” С.А.Р.Л- клон България има представителство и в Сърбия, където „Газпром” ще строи газопровода от българската до унгарската граница като продължение на „Турски поток”.
Интересната връзка между двете фирми е, че зам.-генералният директор по развитието на ТМК и член на Борда на директори на подразделението ѝ за газови и петролни тръби - IPSCO Tubulars Inc - Владимир Шматович, преди години е бил директор на „Комплишънс дивелъпмънт”.
Някои от пропуските в подадената от този кандидат оферта за обществената поръчка изглеждат незначителни и лесно поправими като част от тях са свързани с технически и административни пропуски. В настоящите документи ГРРБ не отговаря на няколко критерия за подбор, изисквани от възложителя. Сред тях са техническите способности в различните критерии, упражняването на професионална дейност, наличието на техническото оборудване и др., с което не се доказва предишният опит на дружествата.
Липсва информация в офертата и дали компанията има опит в организацията и управлението на подобни инфраструктурни проекти в енергийната сфера, тъй като не са представени всички изискуеми документи за това. Дружеството обаче отговаря на минималното изискване за допустимост по отношение на икономическото и финансово състояние. Консорциумът има 5 работни дни да поправи нередностите в документите и отново да ги представи на Комисията.
Оферта без документи
В документите на обединението от унгарските Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo Zrt липсва основна информация, от която да е видно правното основание за създаване на обединение, пишат в протокола от Комисията. Липсва и конкретна информация по обществената поръчка за правата и задълженията на участниците в обединението, разпределението на отговорността между членовете и дейностите, които ще изпълнява всеки член. Констатирано е и несъответствие по отношение на липсващ документ с информация за правно-организационната форма, под която участникът осъществява дейността си.
Става ясно, че в подадената оферта липсва списък с лицата, които представляват някои участници в обединението, подизпълнители и др. От предишни проекти, описани в офертата на дружествата се вижда, че дейностите не попадат в дефиницията на възложителя за дейност „сходна с предмета на поръчката”. Унгарските Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo Zrt имат пропуски и в представянето на всички документи на български език, които съответно не са разгледани от Комисията.
Дружеството не отговаря на един от основните критерии на Комисията – минимално изискуемият оборот, който е 500 млн. лв., а обединението регистрира само 250 млн. лв. Този участник също в рамките на 5 дни трябва да представи поправените документи, което обаче изглежда трудно, взимайки се предвид огромният обем липсваща информация в офертата.
Офертата от Саудитска Арабия
От посочената информация става ясно, че арабското обединение между „Аркад Ей Би Би” С.п.А и „Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни” става ясно, че в документите на дружествата са предвидени всички дейности по обхвата на поръчката. От протокола на комисията става ясно, че участникът отговаря на голяма част от поставените критерии, но и при него има административни и технически пропуски. В документите също липсва и смисъл на някои от пасажите на български език, посочват от Комисията като добавят, че те няма да бъдат разгледани. Участникът има 5 работни дни да попълни пропуските в документите на офертата си.