МОН разработва варианти за онлайн учебна година
От просветното министерство ще действат на локално или национално ниво, в зависимост от здравната ситуация
Министерството на образованието и науката подготвя Насоки за обучение в условия на пандемия, съобщиха от ведомството. В документа се разработват различни варианти за реакция - локална или национална, в зависимост от здравната ситуация.
Първи проект на тези насоки вече е готов и тази седмица ще бъде изпратен за съгласуване в Министерството на здравеопазването. След това на етапи ще бъде представен и на работещите в системата. Документът ще бъде обсъден със социалните партньори на 24 август, когато е насрочено заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в системата на средното образование.
На 30 и 31 август насоките и всички други указания за началото на учебната 2021/2022 г. ще бъдат представени пред началниците на Регионалните управления на образованието. Чрез тях те ще стигнат до директорите на всички образователни институции. От министерството уточняват, че когато документът е напълно готов, ще бъде представен на медиите и всички заинтересовани.
Първият учебен звънец е след повече от месец, но очакванията са четвъртата COVID вълна да бъде вече в разгара си. Затова от просветното министерство посочват, че все още е рано да се правят прогнози за присъствено или неприсъствено начало на учебната година.
„МОН прави всичко възможно учебната година да започне присъствено, но окончателното решение - локално или национално, ще зависи от епидемиологичната ситуация и противоепидемичните мерки, разпоредени от Министерството на здравеопазването“, посочват от просветното ведомство. Според плана на МЗ училищата ще работят по график, изработен от МОН, ако подадат в „червена“ зона и 14-дневният брой на новозаразените на 100 000 души население е от 250 до 500.
От просветното ведомството подчертават, че полагат усилия да осигурят достатъчно устройства и добър достъп до интернет, които са необходими за безпроблемно провеждане на занятията, ако се наложи преминаване към дистанционно обучение. Днес бяха отпуснати средства за над 20 000 допълнителни компютри и таблети.
Продължава информационната кампания на МОН за ваксиниране на учителите и непедагогическия персонал. „Актуални данни за нейния ефект ще има в края на август, когато министерството ще направи ново проучване за нивата на имунизиране“, посочват от ведомството. Според данните от началото на юли в страната са ваксинирани около 40% от директорите на образователни институции и около 30% от учителите.