МРРБ: Засушаването е причината за липсата на питейна вода
Тепърва работна група ще чертае краткосрочни и дългосрочни мерки за безводието в страната
Сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите, става ясно от прессъобщение на Министерство на регионалното развитие. До този извод стигат четирима служебни министри – на регионалното развитие Виолета Коритарова, на околната среда Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на икономиката Петко Николов, които са провели среща по темата.
Причини за безводието
2024 г. е третата поред суха и гореща година, се посочва в прессъобщението. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца.
В резултат на това има спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година. Намаление на обемите се отчита и на останалите водоизточници“, се посочва още.
Като друга причина за безводието са посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи, но без да се представят данни.
Според информация от годишен доклад за ВиК сектора за 2022 г, приет с решение на КЕВР, общите загуби на вода във водоснабдителните системи възлиза на 61% през 2022 г. Всички ВиК дружества отчитат загуби над 40 на сто.
Работна група
На срещата е решено да бъде създадена „работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е координационен център, за да се постигне по-голяма ефективност на общите усилия на институциите.“
Тепърва въпросната група ще набелязва краткосрочни и дългосрочни мерки за решение на проблемите с водоснабдяването на населението и напояването на земеделски култури, а именно:
- решения за подобряване на ефективността и контрола;
- осигуряването на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени в следващите години;
- анализ на законови промени;
- обсъждане на цялостен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.
Предвид описаните теми, с които въпросната група ще се занимае, е ясно, че населените места, които в момента са на воден режим ще трябва да чакат дъждовете, за да се разреши ситуацията.
Припомняме, че преди седмица Народното събрание не проведе планираното изслушване на министри по темата заради липса на кворум.
На този фон от днес се въвеждат временни ограничения във водоснабдяването в четири села в община Гълъбово. Временен режим от няколко месеца е въведен в общините Плевен, Ловеч и Севлиево.