Правителството отмени националната забрана за внос на украински стоки
Причината е, че се взе решение на европейски ниво, с което България се съгласи
Националната забрана за внос на стоки от Украйна е официално отменена с решение на Министерски съвет от днес. Преди дни служебният земеделски министър Явор Гечев обяви, че ще предложи тази отмяна, след като има решение на европейско ниво.
Премахването на националната забрана е в резултат на постигнатото принципно общоевропейско решение на проблема“, се казва в днешното решение.
Тя беше въведена отново с решение на Министерски съвет на 19 април заради българските зърнопроизводители, които се оплакват, че не могат да продадат миналогодишната си реколта, притиснати от по-евтиното украинско зърно. Този ход на страната ни дойде след подобни действия на Полша, Унгария и Словакия. Тогава обаче Европейската комисия излезе с позиция, че решенията на тези държави противоречат на общата търговска политика на Блока.
Дни по-късно Европейската комисия предложи общ пакет от мерки с цел стабилизиране на пазара, но при условие, че се вдигнат националните забрани и България се съгласи. ЕС въведе забрана за внос от Украйна на четири култури – пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, като тя ще важи от 2 май до 5 юни, защото от тогава е действието на новия регламент, обясни по-рано днес Гечев, който бе изслушан в парламента.
В националната забрана обаче влизаха 20 хранителни продукта от Украйна – пшеница, пшенично брашно, слънчоглед, мед, сурово и сухо мляко, яйца, птиче месо, свинско месо, овче и козе месо, вино, етилов алкохол и други. А според решението на МС тя трябваше да действа до 30 юни.
Друга мярка, която ЕС прие, е втори финансов пакет за подкрепа на фермерите от най-засегнатите държави, който е в общ размер 100 млн. евро. От тях за България са предвидени около 10 млн. евро, които според земеделския министър „няма да стигнат“.
ЕК се ангажира и да прави редовен мониторинг на други стоки и при наличие на сътресение на пазара, да се пристъпи към стартиране на процедура за въвеждане на защитни механизми.
Ще бъдат предприети и мерки за подобряване на логистиката и транзита на стоки от Украйна.
България активно участва в преговорите между Европейската комисия и засегнатите държави от увеличения внос на стоки от Украйна през последните дни, така че да се стигне до балансирано решение, отразяващо интересите на страните членки“, се казва в съобщението.
При приемането на мерките вчера от Еврокомисията заявиха, че са в готовност да наложат превантивни мерки и след 5 юни 2023 г., ако извънредната ситуация продължи.