Mузеят на Nintendo: портал към носталгичното минало на видеоигрите (галерия)
Посетителите могат отново да се докоснат до класическите игри на компанията
Много от нас, достигнали определена възраст, все още можем да си спомним първия път, в който грабнахме контролер на Nintendo, който бързо ни потопи в цветните светове на Super Mario, Zelda и Donkey Kong. Ако тези игри са имали важна роля в детството ви, то дългоочакваният музей на Nintendo е място, което задължително трябва да посетите в Япония, разказва CNN.
Отворено за посетители на 2 октомври тази година, интерактивното пространство е разположено в някогашната фабрика на компанията за видеоигри в Уджи, на около час южно от град Киото.
Разположен в три основни сгради, музеят Nintendo прекарва посетителите през 135-годишната си история с богата изложба, която включва редки конзоли и прототипи, интерактивни игри, преживявания и дори тематичен ресторант за бургери.
Въпреки че посетителите на музея няма да могат да скачат и да удрят блоковете с въпросителен, както Марио прави – те така или иначе вече могат да правят това в тематичния парк Super Nintendo World в близка Осака – те ще имат достъп до богата информация, която открехва вратите към ума на ръководителя на Nintendo Шигеру Миямото, познато като бащата на Super Mario.
Компанията е основана през 1889 г. като производител на карти ханафуда (花札 – букв. превод „цветни карти“). Музейна секция, наречена „Твори и играй “, е посветена на тези скромни начала и разполага със стая за ханафуда, където посетителите се учат да играят традиционната игра на карти с помощта на технологиите и могат да се присъединят към работилница, за да създадат свои собствени картички с цветя.
Но основната атракция на музея е зоната „Открийте“, масивна зала, включваща изложба на почти всеки продукт, някога създаден от компанията, включително редки устройства с ограничен тираж и прототипи, които така и не са достигнали пазара.
Друг акцент е колекцията от осем специални интерактивни игри – всяка, от които, представлява емблематично творение в историята на игрите на компанията.
Междувременно „Big Controller“ позволява на играчите да си сътрудничат и да играят класически игри на Nintendo на, както подсказва името, големи контролери, проектирани да изглеждат като оригиналите от Wii и Famicom.
Сред предлаганите мини-игри са такава с лазерна стрелба, наречена „Zapper & Scope“, препратка към системата за стрелба на компанията, разработена през 1973 г., и „Love Tester“, пусната за първи път през 1969 г.
На посетителите на музея се дават 10 цифрови монети, които могат да използват, за да играят игрите, а допълнителни не могат да бъдат закупени, затова играчите ще трябва да изготвят стратегия и да избират мъдро къде да прекарат времето си.
Въпреки неособено впечатляващата си сива фасада, музеят е изпълнен със закачливи детайли, които са уникални за Nintendo, от множеството kinopio (един от персонажите в Super Mario), които пеят, когато главите им под формата на гъбка бъдат докоснати, до шкафчетата, които приличат на конзоли на Gameboy.
Кафенето на музея, Hatena Burger, се отличава с интериор на тема Nintendo, докато магазинът продава сувенири като големи възглавници под формата на контролери, ключодържатели и ханафуда.
Има уловка обаче, ако искате да посетите музея. Не може посетител да се появи на входа и да закупи билет. Вместо това желаещите трябва да посетят сайта на музея и да се запишат за томбола поне 3 месеца по-рано. Това означава, че ако сега се регистрирате в сайта на музея, то няма да може да го посетите преди януари 2025 г., като могат да бъдат избрани до три дати за посещение.
Победителите от томболата се обявяват два месеца преди планираната дата за посещение и билетите трябва да бъдат закупени веднага.
Билетите са 3300 йени (около 40 лв.) за възрастен и 2200 йени (около 25 лв.) за дете. Някои части от изложението изискват допълнителни входни такси.