МВФ пак съветва България да махне плоския данък
Мисията на Фонда разкритикува бюджетната политика на Асен Василев и предупреди, че тя увеличава инфлацията
Един от големите фискални проблеми на България е липсата на визия за дългосрочен ръст на приходите в бюджета, а в същото време социалните и капиталовите разходи растат. Вариант за попълване на приходната част е премахването на тавана на осигуровките, така че всеки да се осигурява върху реалната си заплата. Друга възможност е въвеждането на прогресивен данък за физическите лица, с който да се намали неравенството в страната. Това виждане изразиха пред депутати в парламента представители на Международния валутен фонд (МВФ), които са на годишната си мисия в България.
Ръководителят на експертната мисия Жан-Франсоа Дофен обърна специално внимание на Бюджет 2024 и подчерта, че ако той се изпълни както е заложен, ще
доведе до повишаване на търсенето и ще създаде допълнителен инфлационен натиск“.
Такива опасения бяха изразени от редица експерти преди приемането му миналата година.
От МВФ бяха категорични, че България трябва да мисли за свиване на бюджетния дефицит, но категорично не чрез орязване на инвестициите, защото това би довело до по-нисък икономически растеж в дългосрочен план. Именно капиталовите разходи обаче от години са жертва на необходимостта да се балансират недобре планираните приходи и разходи в бюджета и обикновено се изпълняват частично.
В Бюджет 2024 финансовият министър Асен Василев заложи 3% дефицит, което е и прага за Маастрихтските критерии. Министърът прогнозира той да остане на това ниво и през следващите няколко години.
Според Жан-Франсоа Дофен България трябва да се придържа към „внимателна“ фискална политика, защото ситуацията в света продължава да бъде несигурна, както и защото в дългосрочен план България трябва да си запази достатъчно фискално пространство, след като финансовата подкрепа от Европейския съюз започне да намалява.
Мисията на МВФ в България отправи критики и към още няколко от идеите на финансовия министър, като отнемането на 100% от печалбата на държавните дружества, тъй като е „рисково и подкопава възможността им да инвестират“. Експертите на Фонда изразиха и недоверие спрямо ефекта, който ще окажат законодателните промени от края на миналата година, които на теория трябва да повишат събираемостта на данъците. Пример за това е дадената възможност клиент да не плаща сметка в ресторант, без да му е издадена касова бележка. От приходната агенция не успяха да обяснят как ефективно би действал този модел.
Пътят към еврозоната
Екипът на МВФ в България не пожела да се ангажира с конкретна прогноза по отношение на влизането на България в еврозоната, но посочи, че
ако България продължи да следва разумна фискална политика, смятаме, че в някакъв момент през 2025 г. България може и да влезе в еврозоната“.
Към момента страната все още не отговаря на критериите за инфлация.
Препоръките на МВФ
Премахването на тавана на осигуровки е основният стълб в препоръките на МВФ, който цели да намали огромния дефицит в пенсионната система. За 2024 г. например държавният бюджет вече финансира чрез данъци около 50% от разходите за пенсии. В стойностно изражение това представлява около 10 млрд. лв. и показва, че пенсионната система далеч не успява да се издържа сама. Според Жан-Франсоа Дофен
единственият лост, с който разполагате, е приходната страна“, т.е. генерирането на повече приходи от осигуровки.
Друг съвет на МВФ към България е въвеждането на прогресивно данъчно облагане – на първо време само за физически лица – което да повиши приходите от данъци върху доходите на гражданите и да намали неравенството. Това е традиционно становище на Фонда, което той отправя към България при всяка своя мисия на място.
Този плосък данък е пречка, която не ви позволява да инвестирате в човешки капитал и инфраструктура“, посочи още Жан-Франсоа Дофен.
Представители на ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС подчертаха, че не са съгласни с предложения подход.
МВФ е категоричен също, че ДДС ставката трябва да бъде върната обратно на 20% за всички категории стоки, с изключение на хотелската услуга, както бе преди пандемията. През 2020 г. обаче тя бе свалена за редица сектори, а всяка година връщането ѝ става все по-трудно.
МВФ отправи и препоръка към НАП за подобряване на контрола и данъчните ревизии, които осъществява, в сегмента на големите данъкоплатци, „за да се оптимизират приходите“.
Трябват реформи
Подобряване на системата за обществени поръчки, повишаване на прозрачността във фискалната система и стабилизиране на държавните предприятия бяха сред основните реформи, които изтъкна МВФ като нужни в България. Мисията наблегна на важността на образованието и инвестирането в учене през целия живот и в развитието на дигиталните умения, както и в борбата срещу корупцията в България, които са нужни за икономическия растеж на България и догонването на страните от Западна Европа по доходи и стандарт на живот.