Мъск има „супер лошо предчувствие“ за икономиката и съкращава 10% от служителите
Главният изпълнителен директор на Tesla смята, че рецесиите имат „прочистваща функция“
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск има „супер лошо предчувствие“ за икономиката и иска да съкрати около 10% от работните места в компанията, произвеждаща електрически автомобили. Това става ясно от негов имейл до мениджмънта, видян от Reuters.
Съобщението идва два дни, след като най-богатият човек в света каза на служителите да се върнат на физическото си работно място или да напуснат компанията.
Към края на 2021 г. броят на заетите в Tesla възлиза на 100 000 души, става ясно от годишната справка на компанията за SEC.
Tesla не е открита веднага за коментар.
Предупреждението на Мъск за потенциална рецесия и ефекта от това върху автомобилните производители е най-непосредствената такава прогноза от индустрията досега, при това от позицията на най-високо ниво в йерархията.
Въпреки че опасенията относно риска от рецесия нараснаха, търсенето на автомобили Tesla и други електрически превозни средства остава силно. Много от традиционните индикатори за спад, включително увеличаване на запасите на дилъри в Съединените щати, не се материализираха.
Tesla обаче се бори да рестартира производството във фабриката си в Шанхай, след като COVID блокирането доведе до скъпоструващи прекъсвания в завода.
Мрачната перспектива на Мъск отразява неотдавнашните коментари на изпълнителни директори, като тези на JPMorgan Chase & Co и Goldman Sachs – Джейми Даймън и Джон Уолдрон.
Ураганът е точно там надолу по пътя и идва към нас“, каза Даймън тази седмица.
Коментарите идват след новините от последните дни за инфлацията. В САЩ тя се движи на 40-годишни връхни точки, предизвиквайки скок в цената на живота на американците. Тази в еврозоната удари нов рекорд.
„Пауза на всички наемания по света“
Така е озаглавен имейлът на Мъск. Преди това Tesla имаше около 5000 обяви за работа в LinkedIn – за търговци в Токио, инженери в новата си гигафабрика в Берлин до учени в сферата на изкуствения интелект в Пало Алто.
Искането на Мъск персоналът да се върне в офиса вече е изправен пред съпротива в Германия.
Мъск публикува и туит, в който коментира, че
рецесиите имат жизненоважна икономическа прочистваща функция“.
Постът му дойде в отговор на осмиващия коментар на австралийския технологичен милиардер Скот Фаркуър, който разкритикува принудителното връщане на служителите на Tesla в офисите.
В края на май, когато бе попитан от потребител на Twitter дали икономиката се приближава към рецесия, Мъск каза: „Да, но това всъщност е нещо добро. Твърде дълго валят пари върху глупаците. Трябва да се случат някои фалити.“
Според Джейсън Стомел, основател на агенцията за технологични таланти Cadre, действията на Мъск може да са „просто прикрито уволнение“ на хора, които например няма да са мотивирани да се върнат. Ако е това, то на практика излиза по-евтино за компанията.
Мъск знае, че има процент работници, които просто няма да се върнат.“