Мъск купи Twitter и започна с уволненията
„Птицата е освободена“, написа милиардерът и уволни Параг Агравал и още няколко топ мениджъри, изведени от централата от охраната
Илон Мъск придоби Twitter в четвъртък и първото нещо, което направи, беше да уволни висшето ръководство на компанията. Той предостави малко яснота за това как ще постигне високите амбиции, които очерта за влиятелната социална медийна платформа, предава Reuters.
Птицата е освободена“, написа той в Twitter, реферирайки към логото на компанията, на което има изобразена синя птица.
the bird is freed
— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2022
Това очевидно е намек за желанието на милиардера да има по-малко ограничения върху съдържанието, което може да бъде публикувано в микроблогинг платформата.
Изпълнителният директор на Tesla обаче също каза, че иска да попречи на платформата да се превърне в “ехо камера за омраза и разделение”. Други негови цели включват желание за "победа" върху спам ботовете в Twitter и публично достъпни алгоритми, които определят как съдържанието се представя на потребителите.
И все пак, Мъск не е предоставил подробности за това как ще постигне всичко това и кой ще управлява компанията. Той каза, че планира да съкрати работни места, оставяйки приблизително 7500 служители на Twitter да се тревожат за бъдещето си. Вчера милиардерът заяви, че не е купил Twitter,
а за да направи повече пари, а за да се опита да помогне на човечеството, което обича".
Според източници, запознати с въпроса, Мъск е уволнил главния изпълнителен директор на Twitter Параг Агравал, главния финансов директор Нед Сегал и директора по правни въпроси и политика Виджая Гаде. Той ги беше обвинил, че са подвели него и инвеститорите в Twitter относно броя на фалшивите акаунти в платформата на социалните медии.
Агравал и Сегал са били в централата на Twitter в Сан Франциско, когато сделката е била приключена и са били ескортирани”, добавят източниците.
Twitter, Мъск и ръководителите не отговориха веднага на исканията за коментар.
Преди да затвори придобиването на компанията за 44 млрд. долара, Мъск се отдаде на театралност като влезе в централата на Twitter в сряда с широка усмивка и носейки порцеланова мивка, впоследствие туитвайки "оставете това да потъне“.
Той също така се опита да успокои страховете сред служителите, че предстоят големи съкращения и увери рекламодателите, че предишните му критики към правилата за модериране на съдържанието на Twitter, няма да навредят на привлекателността му.
Twitter очевидно не може да се превърне в безплатна сцена, където може да се казва всичко без последствия“, заяви Мъск в отворено писмо до рекламодателите в четвъртък.
Като индикация за предизвикателствата, които трябва да бъдат решени, боливудската актриса Кангана Ранаут, която беше забранена от Twitter миналата година за нарушаване на правилата за омразно поведение и обидно поведение, аплодира думите на Мъск в Instagram и сподели искания от фенове за възстановяване на нейния акаунт.
Мъск също каза през май, че ще отмени забраната на Доналд Тръмп, който беше премахнат от Twitter след атаката срещу Капитолия, въпреки че бившият президент на САЩ заяви, че няма да се върне в платформата. Вместо това той стартира собствено приложение за социални медии - Truth Social.
Мъск също посочи, че вижда Twitter като основа за създаването на "супер приложение“, което предлага всичко - от парични преводи до пазаруване и организиране на превози.
Но Twitter се бори да ангажира най-активните си потребители, които са жизненоважни за бизнеса. Тези "тежки туитъри“ съставляват по-малко от 10% от месечните общи потребители, но генерират 90% от всички туитове и половината от глобалните приходи.
Дългата сага
Сделката е кулминацията на една забележителна сага, пълна с обрати, които посяха съмнения дали Мъск ще изпълни сделката. Тя започна на 4 април, когато милиардерът разкри дял от 9.2% в компанията, което го направи неин най-голям акционер.
След това най-богатият човек в света се съгласи да се присъедини към борда на Twitter, само за да се откаже в последния момент и да предложи да закупи компанията вместо това за 54.20 долара на акция - оферта, която Twitter не беше сигурен дали да тълкува като още една от шегите на Мъск.
Офертата на Мъск беше реална и само в рамките на един уикенд по-късно през април двете страни постигнаха сделка на предложената от него цена. Това се случи без Мъск да е извършил надлежна проверка на поверителната информация на компанията, както е обичайно при придобиване.
През следващите седмици Мъск се замисли. Той се оплака публично, че смята, че спам акаунтите на Twitter са значително по-високи от оценката на Twitter, публикувана в регулаторни документи, за по-малко от 5% от неговите монетизируеми ежедневни активни потребители. Тогава адвокатите му обвиниха Twitter, че не е изпълнил исканията му за информация по темата.
Раздразнението доведе до това, че Мъск уведоми Twitter на 8 юли, че прекратява сделката им на основание, че Twitter го е подвел за ботовете и не му е сътрудничил. Четири дни по-късно Twitter съди Мъск в Делауеър, където е регистрирана компанията, за да го принуди да завърши сделката.
Дотогава акциите на компаниите за социални медии и по-широкият фондов пазар паднаха поради опасенията, че повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв - който стреми да се бори с инфлацията - ще тласне икономиката на САЩ към рецесия. Twitter обвини Мъск в разкаяние, твърдейки, че иска да се откаже от сделката, защото смята, че е надплатил.
Повечето правни анализатори твърдяха, че Twitter има най-силните аргументи и вероятно ще надделее в съда. Тяхната гледна точка не се промени дори след като бившият шеф по сигурността на Twitter Пейтър Затко заяви, че компанията не е разкрила слабости в своята сигурност и поверителност на данните.
На 4 октомври - точно когато Мъск трябваше да бъде свален от адвокатите на Twitter преди началото на процеса по-късно през месеца - той извърши още един обрат и предложи да завърши сделката, както беше обещано. Мъск успя да направи това само един ден преди крайния срок на 28 октомври, даден от съдията в Делауеър, за да избегне съдебен процес.
Акциите на Twitter приключиха търговията в четвъртък в Ню Йорк с ръст от 0.3% до 53.86 долара, малка отстъпка спрямо цената на сделката от 54.20 за акция. Акциите ще бъдат изтеглени от Нюйоркската фондова борса в петък.