На ChatGPT му се губят 4 парламентарни вота в България
Популярният чатбот с генеративен изкуствен интелект предоставя стара и невярна информация, която иначе е лесна за откриване
Придобилият огромна популярност чатбот ChatGPT, захранван от генеративен изкуствен интелект, се справя доста зле с политическата реалност в България. А и не само. Софтуерът е зареден с толкова стара информация, че му се губят четири от общо петте парламентарни вота, които ще са факт в България за две години. Освен това чатботът предоставя фалшива информация, която иначе може да бъде открита с бързо търсене в Google.
Заради изключително старата информация, която използва, ChatGPT не знае, че на 2 април в България ще има предсрочни парламентарни избори. Всъщност той не знае, че е имало друг вот освен редовният на 4 април 2021 г., с който беше сложен край на 12-годишното управление на ГЕРБ.
Припомняме, че след това имаше още три парламентарни вота и един президентски. Но и без да има политическа памет, човек лесно може да потърси и съответно да намери тази информация с бързо търсене в Google. Интересното е, че ChatGPT знае за резултата от президентските избори, вторият тур на които беше на 14 ноември 2021 г., но не знае нито за юлския парламентарен вот, нито за изборите за народни представители, които се проведоха едновременно с президентските.
Освен че базата от данни на чатбота е много стара (към края на 2021 г.), той генерира и невярна информация. Според изкуствения интелект, след редовните парламентарни избори в България, които се проведоха на 4 април 2021 г. и доведоха до избирането на 46-ото Народно събрание, е сформирано правителство на 12 май 2021 г., "след като група от политически партии и коалиции успяха да съставят управление."
Това не е вярно. На 12 май не бе съставено редовно управление, тъй като нямаше достатъчно подкрепа за него. На тази дата президентът Румен Радев назначи първото си служебно правителство с премиер Стефан Янев.
Подобни "неточности" в информация, която иначе е изключително лесна за проверка, са основателна причина да се поставя под съмнение всичко, което генерира ChatGPT като отговори. Поставя и под съмнение гръмките заявки, че изкуственият интелект бързо ще замени някои професии. На него просто не може да му се вярва за момента.