На първо четене: България напуска две съветски банки
За оставането на страната в Международната инвестиционна банка и Международната банка за икономическо сътрудничество се застъпиха само БСП и „Възраждане“
България най-после направи реална стъпка за напускане на двете съветски банки – Международната инвестиционна банка (МИБ) и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) – с което може и да избегне унизителната ситуация да наруши западните санкции срещу Русия. Днес, по време на извънредно пленарно заседание на парламента, депутатите одобриха на първо четене изтеглянето на страната, а в оставащите няколко дни от живота на 48-ото Народно събрание проектът би могъл да бъде приет и окончателно.
Предложението беше прието със 138 гласа „за“, 26 „против“ и 18 „въздържали се“. За излизането ни от двете банки се обявиха от ГЕРБ-СДС (56 гласа „за“), „Продължаваме промяната“ (41 „за“), ДПС (21 „за“), „Демократична България“ (15 „за“) и „Български възход“, от която 4-ма гласуваха „за“, а 1 въздържал се.
Въпреки че в зала БСП обявиха, че ще гласуват „против“, от 19-те депутати на левицата само двама го направиха, а останалите 17 натиснаха бутона „въздържал се“. Против предложението твърдо застанаха от „Възраждане“, като 24-ма депутати от партията гласуваха „против“. Независимият Явор Божанков също гласува „за“ предложението.
Дебатът за това какви да са действията на България в тази деликатна ситуация се водеше предимно от „Демократична България“ и „Възраждане“, които имат категорично противоположни позиции.
Според Мартин Димитров от ДБ можем да загубим, ако запазим членството си в банките с мажоритарно руско участие, а Европейският съюз им наложи санкции.
Има наложени вече санкции и ако частта от капитала на Руската федерация стане по-голям, има вероятност банката да попадне под санкции.“
Според Димитров цяла Източна Европа ще напусне банките, а ако България няма парламент, може да не успее да гласува излизането.
Според Румен Гечев от БСП България има интерес от участието си в двете банки, а „оттеглянето на европейски страни от двете банки е политическо решение.“
По думите му ЕК кара страните членки да излязат от банките, за да може да се увеличи дела на Русия в тях и тя да попадне под пакета санкции, което означава, че „Комисията иска да участваме в изкуствена засада“ срещу Русия.
БСП няма да подкрепи проекта, защото ще понесем поредни загуби. Те носят повече вреда на ЕС, отколкото на Русия“, смята Гечев.
Борислав Гуцанов дори заплаши да сезира Конституционния съд, ако предложението бъде прието.
Парламентът ще гласува окончателното решение след три дни.
Припомняме, че през декември 2022 г. служебното правителство на президента Румен Радев официално предложи на парламента да одобри решение за излизането на България от капитала на две банки от съветската епоха.
Действията на служебния кабинет са продължение на решението на кабинета на Кирил Петков от март 2022 г., с което страната ни се присъедини към общата позиция на държави членки на Европейския съюз за прекратяване на членството им в МИБ и МБИС.
От началото на тази година двете банки бяха напуснати от Чехия и Словакия. В края на януари членството си в МБИС ще прекрати и Полша, която обаче не е част от МИБ.
Миналия месец, в отговор на въпрос на Economic.bg към Министерството на финансите, изпратен по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), стана ясно, че България е изпратила официални писма до двете институции относно намерението за стартиране на предварителни преговори по отношение на условията за уреждане на взаимните задължения на Република България с двете банки. В него се уточнява, че страните нямат определени финансови условия за оттеглянето от двете банки.
Вчера, от съобщение на Международната банка за икономическо сътрудничество, стана ясно, че Румъния ще се оттегли от учредителното си споразумение и членството в банката на 9 юни, съгласно предварително съобщено решение за оттегляне.
Банката заявява, че не е получила уведомление за оттегляне от България към датата на публикуване на това съобщение (23 януари, 2023 г.).
И двете институции са учредени по времето на Съветския съюз, съответно през 1963 г. и 1970 г. Именно оттогава и България е част от тях. Cпpaвĸa във финaнcoвoтo миниcтepcтвo пoĸaзвa, чe и в двeтe инcтитyции Бългapия e cъc cтaтyт нa cтpaнa yчpeдитeлĸa.